Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

,,Suwalczanie wywalczyli obwodnicę”

15.04.2019

Suwałki

Za udział w walce o budowę obwodnicy Suwałk dziękował mieszkańcom miasta w poniedziałek (16.02) na antenie Radia 5 Stanisław Kulikowski, suwalski radny i przewodniczący Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. Komitet utworzyło kilkanaście osób. Do jego najgłośniejszych działań należały protesty na drodze krajowej numer 8. Pierwszy z nich, nazwany „Marszem milczenia”, miał miejsce 5 lat temu i skupił około tysiąca osób. Podczas drugiego mieszkańcy Suwałk na ponad cztery godziny zablokowali trasę na wysokości dworca PKS. Dzięki licznym protestom mieszkańców, ministerstwo Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej podjęło decyzje o budowie obwodnicy, którą w sobotę (13.04) uroczyście otwarto. – Suwalczanie zasłużyli na ukłon i podziękowania – mówi Kulikowski.

Jak zaznacza Kulikowski, powstanie obwodnicy nie jest zasługą obecnego czy poprzedniego rządu. To zasługa Unii Europejskiej i nieugiętości lokalnych działaczy.

Obwodnica Suwałk została otwarta w sobotę (13.04). Ten 13-kilometrowy odcinek nowej drogi ekspresowej, wyprowadza z Suwałk tranzytowy ruch samochodów ciężarowych, o co Suwalczanie zabiegali od trzydziestu lat.

Autor: mz