Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy 23 marca 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Katarzyna Szczęsna
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Suwalczanin Roku 2016

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Profesor Andrzej Strumiłło został Suwalczaninem Roku 2016. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat wyróżnia w ten sposób osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wszystko odbyło się w piątek (01.09) wieczorem podczas  „Muzycznego Lata z Radiem 5”, imprezy przy stadionie suwalskich Wigier tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru – Anii Dąbrowskiej. Tradycyjnie były gratulacje, kwiaty, życzenia i okolicznościowe wystąpienia. Profesorowi tytułu gratulowali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Bożena Kamińska, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej.

Konkursowa kapituła, która spośród zgłoszonych przez słuchaczy suwalczan wybrała profesora doceniła całokształt pracy twórczej artysty. Andrzej Strumiłło to znany i ceniony artysta. Uprawia między innymi malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. W swoim dorobku ma setki, jeśli nie tysiące dzieł.  Urodzony w Wilnie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był między innymi asystentem tych uczelni  i profesorem kontraktowym ASP w Krakowie, kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. W efekcie swoich podróży stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne oraz zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Za swoje dokonania został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Gloria Artis. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Suwałk i Honorowym Ambasadorem Kultury Podlasia. Decyzją Sejmiku województwa podlaskiego rok 2017 w województwie podlaskim jest Rokiem Profesora Andrzeja Strumiłły. Dodajmy, że w tym roku obchodzi swoje 90 urodziny.

Po przyznaniu tytułu na scenie pojawiła się znana z takich przebojów jak ,,Nieprawda”, ,,Poskładaj mnie” czy ,,Porady na zdrady” Ania Dąbrowska.

Koncerty to nie jedyne atrakcje Lata z Radiem 5.  Impreza była okazją do pokazu Klubu Aikido Kresmeni oraz rozstrzygnięcia konkursu na Miss-Foto Radia 5. Przez cały lipiec przyjmowaliśmy fotografie słuchaczek. Później ruszyło głosowanie, w którym najwięcej głosów i nagrodę główna otrzymała Beata Budzińska.

I Vice Miss została Marika Zapolska, a II Vice Miss Agnieszka Jabłońska. Podczas imprezy każdy chętny mógł też wziąć udział w malowaniu Suwałk. Wspólny obraz miasta powstał na wielkich płytach przy scenie.

 

Autor: AP     Data: 1 września 2017

   
Tagi:

2 komentarze

  1. Józek Odpowiedz

    O matko, kupcie sobie kalendarz, a jak nie to kalendarz jest w każdym komputerze i telefonie.
    W piątek był 1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej – łatwo zapamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.