Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Suwalczanin Roku 2017

13.10.2018

Suwałki

Marek Zborowski-Weychman został Suwalczaninem Roku 2017. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Laureata poznali w piątkowy wieczór uczestnicy charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała założona przez Radio 5 Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5 osób, wybrała kapituła konkursu na czele z profesorem Andrzejem Strumiłło.

Marek Zborowski-Weychman urodził się w Mrągowie. Z Suwałkami związał się w 1985 roku, kiedy przybył do miasta, aby odbyć, obowiązkową wówczas, zasadniczą służbę wojskową. W 1987 roku został nauczycielem w Szkole Podstawowej numer 6, gdzie założył między innymi zespół teatralny i taneczny oraz kabaret. W 1992 roku jako nauczyciel muzyki uczył śpiewu na zajęciach pozalekcyjnych klasę I B – w ten sposób powstało dobrze dziś znane studio piosenki Beciaki. W ciągu 26 lat istnienia w Beciakach śpiewało ponad 150 osób. Podopieczni Marka Zborowskiego-Weychmana zdobywali liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych imprezach. Natomiast Marek Zborowski-Weychman w 1999 roku został dyrektorem „szóstki”, którą kieruje do dziś.

Tytułu laureatowi gratulowali przybyli samorządowcy, przedsiębiorcy i przyjaciele. Głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Ewa Sidorek, wiceprezydent i Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Po gali finałowej plebiscytu przyszedł czas na charytatywny bal – „Wieża Serc”, podczas którego odbyły się licytacje przedmiotów przekazanych przez darczyńców: duchownych, artystów, polityków i samorządowców. Zebrani mogli nabyć między innymi obrazy profesora Andrzeja Strumiłły, obrazy przekazane przez Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego, alabastrową wazę od Biskupa Diecezji Ełckiej Jerzego Mazura, długopisy podarowane przez byłą parę prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich, okolicznościowy talerz Ministra Kultury Omanu oraz medal okolicznościowy Księstwa Arabii Saudyjskiej od posłanki Bożeny Kamińskiej, filiżankę dyplomatyczną podarowaną przez Jarosława Zielińskiego, wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, kolację z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk i krawat Tomasza Andrukiewicza, prezydenta Ełku. Przychód z licytacji, to prawie 25 tys. złotych, a najwyższą cenę uzyskał obraz profesora Strumiłły pt. „Rysunek 5”. Wylicytował go Henryk Owsiejew za 6500 zł. Zebrane pieniądze Fundacja Wieża przekaże na rzecz uzdolnionych dzieci.