Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Suwalczanin Roku 2018

19.10.2019

Suwałki

Wojciech Winnik, prezes klubu MKS Ślepsk Malow Suwałki został Suwalczaninem Roku 2018. Tytuł przyznało Radio 5, które od lat organizuje plebiscyt, aby wybrać i wyróżnić osoby, szczególnie zaangażowane w rozwój miasta i regionu. Wszystko w piątkowy wieczór, podczas charytatywnego balu „Wieża Serc” w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Bal zorganizowała, założona przez Radio 5, Fundacja Wieża, a dochód z balu trafi na pomoc uzdolnionym dzieciom. Zwycięzcę plebiscytu, spośród osób zgłoszonych przez słuchaczy Radia 5 osób, wybrała kapituła konkursu na czele z profesorem Andrzejem Strumiłło.

Wojciech Winnik urodził się 5 października 1984 roku w Suwałkach i to właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze, siatkarskie kroki. Jako junior reprezentował barwy SUKSS Suwałki, z którym zdobył w 2000 roku brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików. Niespełna 3 lata później trafił do Jokera Piła, z którym awansował do PlusLigi. Kolejnym przystankiem w sportowej karierze był Trefl Gdańsk, z którym najpierw występował w I lidze, uzyskał z klubem pierwszy w historii awans do PlusLigi, a następnie zaliczył sezon w krajowej elicie.

Był wówczas podstawowym atakującym i ulubieńcem gdańskiej publiczności. Tuż po zakończeniu sezonu 2008/2009 przeniósł się do Olsztyna, gdzie kontynuował karierę w barwach AZS Olsztyn. W 2012 roku zdecydował się na powrót do Suwałk, aby spełnić swoje największe marzenie, jakim było wprowadzenie klubu z rodzinnego miasta do PlusLigi. Udało się. MKS Ślepsk Suwałki (obecnie MKS Ślepsk Malow Suwałki) zdobywał kolejne medale Mistrzostw 1. Ligi: brązowy w 2015 roku, srebrny w 2017 roku i upragniony złoty w sezonie 2018/2019, dający awans do elitarnej, najwyższej klasy rozgrywkowej. W kwietniu tego roku, tuż po awansie do PlusLigi, zdecydował się zakończyć siatkarską karierę i skupić się na budowaniu silnego, dobrze ułożonego sportowo i organizacyjnie klubu.

Laureatowi gratulowali tytułu licznie przybyli goście. Między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Po gali finałowej plebiscytu przyszedł czas na charytatywny bal – „Wieża serc”, podczas którego odbyły się licytacje przedmiotów, przekazanych przez darczyńców: duchownych, artystów, polityków i samorządowców. Podczas tegorocznej gali udało się zebrać około 55 tysięcy złotych, a najwyższą cenę uzyskał obraz profesora Strumiłły – 17 tys. zł.