Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Światowy Dzień Łuszczycy

29.10.2020

Kraj

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Łuszczycy, który ma zwrócić uwagę na tę tajemniczą chorobę. Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą o charakterystycznym wyglądzie zmian skórnych. Dotyczy 3% populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych, natomiast w Azji i Afryce występuje rzadziej. Pomimo licznych i szeroko zakrojonych badań przyczyna łuszczycy pozostaje ciągle nie w pełni wyjaśniona. Niewątpliwą rolę odgrywa podłoże genetyczne – mówi Radiu 5 dr Jolanta Osińska, dermatolog.

Łuszczyca jest przewlekła dermatozą, charakteryzującą się zaognionym stanem zapalnym i towarzyszącym mu złuszczeniem się naskórka. Należy podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna. Łuszczycę można pomylić z grzybicą, stąd prośba dermatologów – przy budzących wątpliwości objawach należy jak najszybciej sprawdzić w gabinecie co nam dolega.

W szczególności celem Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę jest podnoszenie świadomości o chorobie i jej niezakaźności zarówno wśród chorych, jak i całego społeczeństwa tak, aby można było mówić o tej chorobie otwarcie, bez wstydu. Święto to ma także zjednoczyć wszystkich chorych zrzeszonych i nie zrzeszonych w różnych organizacjach łuszczycowych na całym świecie, aby głos chorych był słyszalny i wysłuchany.

Autor: SzK, DS