Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Święto Brygady

Powstała 23 lata temu 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana obchodzi swoje doroczne święto. Oficjalna część obchodów odbyła się w piątek (14.07) na Placu Piłsudskiego w centrum Giżycka. Był uroczysty apel i musztra paradna przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej. Uroczystość uświetnili przybyli goście – przedstawiciele władz samorządowych, władz Giżycka i Orzysza, przedstawiciele formacji mundurowych, organizacji kombatanckich, a także przyjaciele Brygady i mieszkańcy Giżycka.

W tym świątecznym dniu generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej podsumował miniony rok, podziękował żołnierzom, byłym żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej 15 Brygady za wytrwałość, obowiązkowość i poświęcenie. W swoim przemówieniu podkreślał, że służba wojskowa to także współdziałanie ze społeczeństwem.

– 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana jest związana z miastem nie tylko poprzez swoją nazwę, nie tylko przez to, że na sztandarze brygady widnieje herb miasta – mówił Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. Jak podkreślał – Brygada to przede wszystkim mieszkańcy miasta. To rodziny, które tutaj mieszkają, to również żołnierze, którzy pełnili tutaj swoją służbę, a decyzją swoich przełożonych dzisiaj są skierowani do innych jednostek.

Po uroczystym apelu odbyły się pokazy wyszkolenia żołnierzy i prezentacja innych służb mundurowych. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki.

W sobotę (15.07) ostatni dzień święta Brygady. O godz. 11 w parku przy moście obrotowym odbędzie się „Operacja Boyen 2017 – Przybyły Legiony na Mazury”. Będzie to rekonstrukcja walk historycznych upamiętniająca 210. rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich do Giżycka.

2017-07-14 15:35:44