Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Święto Niepodległości

09.11.2016

Obchody Święta Niepodległości odbędą się w piątek (11.11) w całym regionie. W tym roku przypada 98. rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

SUWAŁKI

Uroczystości w Suwałkach zacznie w piątek o godz. 10.30 msza święta w intencji Ojczyzny w konkatedrze pw. św. Aleksandra z udziałem duchowieństwa, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kompanii honorowej wojska, pocztów sztandarowych, delegacji związków i organizacji kombatanckich, harcerzy i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta. W samo południe zebrani udadzą się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie okolicznościowe przemówienia wygłoszą prezydent Suwałk i goście. Będzie Apel Pamięci, salwa honorowa, delegacje złożą kwiaty.

Z okazji Święta Niepodległości do siebie zaprasza Muzeum im. Marii Konopnickiej. Od 13.00 do 16.00 w placówce przy ul. Kościuszki 31 odbędzie się Wielki Suwalski Test o Odzyskaniu Niepodległości i Aleksandrze Piłsudskiej. Wstęp wolny.

Po południu odbędzie się Młodzieżowy Marsz Niepodległości. O 16.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży w konkatedrze św. Aleksandra. O 17.00 będą okolicznościowe przemówienia pod Dębem Wolności, a o 17.30 ruszy  przemarsz ulicami: Mickiewicza, Bakałarzewska pod pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej.

Obchody w mieście zakończy o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury okolicznościowy koncert ,,W hołdzie Niepodległej” w wykonaniu Rafała Grozdewa (tenor) i Justyny Stępień (sopran) z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

AUGUSTÓW

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z udziałem kompanii reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pocztów sztandarowych rozpocznie o godz. 10.30 obchody Święta Niepodległości w Augustowie. Po niej, około 11.40, zaczną się uroczystości przy pomniku „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę”. Będzie podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem.

Na zakończenie obchodów przewidziano akcent sportowy. O godz. 14.00 z amfiteatru przy ul. Zarzecze wystartuje Bieg o Puchar Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

SEJNY

W Sejnach obchody zaczną się o godz. 10.00. W Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zostanie odprawiona msza święta. Po niej zebrani przejdą do miejsc pamięci gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze. W programie jest pomnik pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu świętej Agaty, tablica upamiętniająca dziesięciu Polaków straconych 24 czerwca 1940 r. przy ul. Piłsudskiego, tablica upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Ratuszu Miejskim i Pomnik Powstania Sejneńskiego.

W południe w sali teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbędzie się akademia przygotowana przez młodzież z tej placówki i miejscową Szkołę Litewską „Žiburys”.

OLECKO

Obchody w Olecku tradycyjnie zaczął w tym tygodniu XII Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej w sali kina „Mazur”. W czwartek (10.11) o godz. 17.00 również w kinie odbędzie się uroczysta akademia przygotowana przez młodzież z miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego.

W piątek (11.11) uroczystości zacznie o godz. 10.00 msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W obchodach udział wezmą kompania honorowa Wojska Polskiego oraz Miejska Orkiestra Dęta. Po mszy delegacje złożą kwiaty w miejscach pamięci – pod krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności.

GOŁDAP

W czwartek (10.11) o godz. 10.00 w ramach obchodów Święta Niepodległości w Gołdapi w miejscowym Domu Kultury zacznie się przedstawienie pt. „Przedszkolacy to mali Polacy” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1. Tego samego dnia, wieczorem, również w Domu Kultury zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki.
W piątek świętowanie zacznie się od sztafety 11.11.16 na Placu Zwycięstwa. Od godz. 10:00 odbędzie się rejestracja uczestników. O 10:16 wystartuje bieg na 11 km – biegaczy „Łowcy Przygód”, o 11:10 odbędzie się finał biegu na 11 km, a o 11:11 – rozpoczęcie sztafety. Podczas sztafety wszyscy będą mogli spróbować gorącej grochówki.
Wieczorem w sali widowiskowej Domu Kultury odbędzie się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 18.00 w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła zacznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej uroczystości przeniosą się pod Pomnik Niepodległości gdzie zaplanowano uroczysty capstrzyk. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zaprezentują montaż słowno-muzyczny.

Do 21 listopada z okazji Święta Niepodległości w Bibliotece Publicznej w Gołdapi można oglądać wystawę „Narodowe Święto Niepodległości w zbiorach Biblioteki Publicznej w Gołdapi”. Ekspozycja jest otwarta w godzinach funkcjonowania placówki.

EŁK

Na sportowo uczczą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ełczanie. Jak co roku 11 listopada odbędzie się bieg uliczny. Zawodnicy zmierzą się z dystansem 1 111 metrów. Start o godzinie 11:11.

Na marsz Nordic Walking z okazji Dnia Niepodległości zaprasza Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Towarzystwo Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej.  Wydarzenie już w najbliższy piątek (11.11). Ełczanie będą mogli w sposób aktywny uczcić Dzień Niepodległości. Uczestnicy marszu Nordic Walking wyruszą z pętli autobusowej przy ul. Suwalskiej do wsi Przekopka gdzie odbędzie się ognisko. Trasa liczy ponad 8 km, informuje Róża Cimochowska z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Organizatorzy zachęcają uczestników do wzięcia ze sobą produktów na ognisko oraz czegoś w barwach narodowych. Może to być flaga, strój bądź kotyliony. Marsz Nordic Walking wyruszy o godz. 11.11.

Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa ks. Jerzego Mazura w katedrze św. Wojciecha – rozpoczną się oficjalne ełckie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Początek o godz. 16.00.

Po mszy zaplanowano przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, mówi Andrzej Grzybowski z Ełckiego Centrum Kultury. Przed ełckim ratuszem o godzinie  17.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości. Będą przemówienia władz miasta i złożenie kwiatów pod obeliskiem Marszałka.

Zaplanowano również przedstawienie plenerowe „Czym Ojczyzna jest” w wykonaniu uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku.  Będzie też pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

GIŻYCKO

Uroczystości patriotyczne, piknik i imprezy sportowe – tak wygląda program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Giżycku.

– Rozpoczniemy tradycyjnie Mszą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Św. Brunona – informuje Katarzyna Karolska z Biura Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku. Początek nabożeństwa o godz.10:00.

Po Mszy uczestnicy uroczystości przejdą pod pomniki pamięci narodowej, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne i składanie kwiatów. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikami Żołnierzy AK i Sybiraków przy ul. Moniuszki odbędzie się Biało-Czerwony Bieg Niepodległości i „Piknik Patriotyczny” organizowany przy współpracy z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. W programie: pokaz sprzętu wojskowego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowa grochówka. Biało – Czerwony Bieg Niepodległości, podczas którego na starcie zostaną użyte kolory holi,  nie będzie jedynym sportowym akcentem listopadowego święta.

Ponadto zaplanowano również Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Giżycka. Początek wydarzenia o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 1. Odbędzie się również Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej. Pierwszy gwizdek o godz. 11.00, a o 15:30 rozpocznie się mecz towarzyski Samorząd vs.Wojsko.