Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii 17 grudnia 2017

Na żywo: Suwałki  | Ełk Do końca roku pozostało:


ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Święto w mieście, ale bez prezydenta

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk nie znalazł się na liście członków Społecznego Komitetu Organizacji Obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w mieście w najbliższy wtorek. Chociaż uroczystości będą miały miejsce w centrum Suwałk, na liczącej sto osób liście organizatorów nie znajdziemy nazwiska prezydenta miasta.  Grzegorz Mackiewicz, sekretarz Rady Powiatu Suwalskiego tłumaczy, że to przez postawę Czesława Renkiewicza, który przez wiele lat nie wychodził z inicjatywą uspołecznienia tego święta. Ponadto, co ważniejsze, chce obalić rząd, a to pod auspicjami Ministra Obrony Narodowej odbywa się święto. W ocenie przewodniczącego, zacne grono członków komitetu niekoniecznie byłoby zadowolone, gdyby Czesław Renkiewicz był w tym gronie.

Takie stanowisko Grzegorz Mackiewicz przedstawił w środę (09.08), podczas konferencji prasowej poświęconej organizacji Święta Wojska Polskiego. Razem z przedstawicielami wojska i organizacji kombatanckich mówił o planowanym wydarzeniu.  Tegoroczne obchody mają mieć społeczny wymiar. W planie jest defilada, pokazy musztry i sprawności żołnierskiej oraz kotły pełne grochówki dla wszystkich. Całość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego razem z mieszkańcami. Nad organizacją czuwa liczący sto osób komitet, na czele z posłem Jarosławem Zielińskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dalej są między innymi  senator Maria Anders, wojskowi, duchowni, samorządowcy od Grajewa po Suwałki, dyrektorzy szkół i instytucji, komendanci jednostek służb mundurowych. Kiedy dziennikarze zapytali o Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk Grzegorz Mackiewicz przypomniał udział włodarza w Podlaskim Forum Samorządowym, gdzie krytycznie wypowiadał się na temat rządu. Prezydent mówił wtedy o  upartyjnieniu samorządów. Mackiewicz stwierdził, że kiedy rządziła Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe,  upartyjnienie prezydentowi nie przeszkadzało. Jednocześnie wytknął prezydentowi, że ten przyjmuje rządowe dofinansowania na miejskie inwestycje, a z drugiej strony krytykuje rząd.

Dziennikarze przypomnieli, że podczas ostatnich uroczystości zakończenia II wojny światowej w Suwałkach samorząd i wojsko świętowały osobno. Pytali o separację wojska od samorządu. Mackiewicz zapewniał, że żadnej separacji nie ma o czym świadczy komitet, który skupia osoby z całego regionu.

Dopytywany przez dziennikarzy przewodniczący powiedział, że prezydent nie prosił o udział w komitecie i nie został do niego zaproszony. Co na to Czesław Renkiewicz?  Na prośbę o komentarz ratusz odpowiedział, że miasto nie będzie komentować tego typu wypowiedzi. Jednocześnie magistrat poinformował, że uczestniczy w przygotowaniach wojskowego święta. Kiedy obchody odbywają się na miejskim placu siłą rzeczy wojsko musi mieć szereg pozwoleń na zajęcie pasa drogowego i wykorzystanie terenu.

Lista Społecznego Komitetu organizacji Regionalnych Obchodów Święta Wojska Polskiego w Suwałkach dostępna jest    tutaj.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 9 sierpnia 2017

   
Tagi:

45 Komentarzy

 1. King Cobra Odpowiedz

  Ja akurat żałuję, że głosowałam na Renkiewicza. Chociaż nie podobają mi się takie metody ale ten człowiek w naszym mieście czuł się kompletnie bezkarnie. Dobrze, że choć w ten sposób ktoś utarł mu nosa

  1. jan Odpowiedz

   Odrobina rozsądku, rozdziawiaki przecież wy zaczynacie dzielić naród. Mackiewicz takie głupoty opowiadasz że aż wstyd dla rodziny. Człowiek co chwile TAK-uje sam nie wierzy w to co mówi. Walczcie z biedą a nie między sobą.

  2. Ełczanin Odpowiedz

   pirniczysz jak potłuczona … Suwałki były i są dziurą powiatową Renkiewicz jedst drugim rozsądnym prezydentem Suwałk nie włażącym w dupę prałatom

   1. King Cobra Odpowiedz

    Jeżeli rozsądkiem nazywasz obsadzanie wszystkich stanowisk zależnych od ratusza swoimi kolesiami to masz rację. Jest nawet nie drugim ale jedynym w swoim rodzaju

 2. OFICER Odpowiedz

  WIDAC ZE WOJSKO JEST PISOWSKIE I MACIEREWICZA UPOLITYCZNIONE.A TEN DOWÓDCA TO POWINIEN MIEC WŁASNE ZDANIE KOGO MA W SUWALSKIM MIESCIE ZAPROSIC.JAKAS MAŁO ZNANA ANDERS MA ZAPROSZENIE A PREZYDEN SUWAŁK NIE ALE JAJA.ALE WIDAC JAKI DOWÓDCA I POD CZYIM PANTOFLEM SIEDZI CIEZY COS BO TAKI WYGIETY DO TYŁU

  1. wera Odpowiedz

   Skoro rząd jest PIS-owski to i wojsko jest PIS-owskie jak było,PO to było PO-wskie . Sory taki mamy klimat w naszej kochanej Polsce.

 3. KS Odpowiedz

  Jak ten cały dowódca zalicza coroczne sprawdziany sprawnościowe.Przecież widać,że on ledwo siedzi i taki dowodzić ma tym suwalskim wojskiem?

 4. Ika Odpowiedz

  Nie,to są jaja jak berety!!!
  Ludzie,co się z nami dzieje ???
  Co z nami wyprawiają ??? Jak tak można ???
  Wiadomo,że to sprężyna ” naczelnego ” tego komitetu organizacyjnego,pan Mackiewicz jest tylko szarym wykonawcą poleceń ” naczelnika.”
  Ciekawa jestem czy pani Anders prosiła o udział w tym „zacnym gronie”?

  Boże kochany ,jak można być takim katolikiem z pierwszej ławki i taką nienawiść w sobie hodować ???
  Nie potrafię tego zrozumieć.

  Panie Mackiewicz,czy te pieniądze na drogi to pochodzą z kieszeni prywatnych członków rządu,czy pochodzą z naszych podatków,z dotacji UE ???

  Nie ,to się w głowie nie mieści,co się teraz wyprawia…

 5. Reki Odpowiedz

  Powiedziano jasno – prezydent otrzymal zaproszenie na uroczystosci. Po co te placze i jego zale. 100 ludzi w komitecie, rozne opcje, kombatanci, ksieza, nauczyciele, starostowie, burmistrzowie, harcerze, dyrektorzy. Sa wszyscy i szeroko. Wystarczy przeczytac jak wyglada lista.

  1. osa Odpowiedz

   Napisano: „W ocenie przewodniczącego, zacne grono członków komitetu niekoniecznie byłoby zadowolone, gdyby Czesław Renkiewicz był w tym gronie” ŻENADA, ŻENADA, ŻENADA!

 6. komuna Odpowiedz

  Kochana komuna wróciła nareszcie w wydaniu 2.0 wygnać z suwałk tych wszystkich zakichanych demokratów. Demokracja to wredne choróbsko, które trzeba zwalczać z całych sił.amen

 7. . Odpowiedz

  Panie Mackiewicz pieprzy Pan takie głupoty, że normalnemu człowiekowi nie mieści się to w głowie. „Bierze pieniądze” – a czyje ona są Pisowskie? Zielińskiego? Anders?, czy nas wszystkich? Wszyscy płacimy podatki i te pieniądze nam się należą i nikt tu żadnej łaski nie robi. Jeśli zobaczę Was w kościele na mszy to niestety ale chyba moja wiara w człowieka upadnie. Nie rozumiem jak można tak postępować, jak można być tak małym.

 8. :) Odpowiedz

  Hahaha troche PIS już sie zagalopował z Zielińskim na czele. Wybory sie zbliżają i naczelny poseł już zaczyna mącić. Gdyby nie zaangażowanie ratusza to ciekawe czy w Suwałkach wgl by było jakiekolwiek wojsko. Bardzo niewłaściwe, polityczne i chamskie zagranie.
  Samorządom nie są potrzebne partie, a ku niezadowoleniu PISu Suwałki od kilku dobrych lat rozwijają sie najbardziej z całego województwa.

 9. PAWEŁ Odpowiedz

  Panie Mackiewicz na dofinansowanie inwestycji w naszym regionie to nie są ,, pieniądze rządowe” i prezydent nie bierze dla siebie , a dla nas dla pana chyba również. A CO DO KOMENTARZA ,, ks ” w sprawie nowego dcy dywizjonu jak nie znasz człowieka to się nie wypowiadaj służyłem kiedyś w pułku i znam go i podejrzewam , że grając z nim w nogę czy w siatę byś wymiękł przy nim liczy się jego wiedza, a po drugie to nie jest to stanowisko i rodzaj wojsk i nie xix wiek , gdzie musisz biegać z karabinem po polu mamy chyba wojska desantowo szturmowe w Polsce , a zwłaszcza ,że będzie to wojsko mobilne bo minister obrony chce zakupić chyba 6 wagonów kolejowych dla MONu ewenement w skali światowej , albo się uwsteczniamy do II WOJNY ŚWIATOWEJ , albo bierzemy przykład z Korei Pł , że prezes boi się latać i woli podróżować pociągami pancernymi . O wyrzutniach i rakietach ulotek nie chcę się już wypowiadać . I panie Sekretarzu chyba pzpru naszego regionu w nowym wydaniu z czyich pieniędzy to ma być z rządowych? szkoda, że za to samo masło płacę 2 pln więcej ,niż rok temu

 10. PAWEŁ Odpowiedz

  I JESZCZE JEDNO WOJSKO NIE BYŁO I TYM BARDZIEJ TERAZ NIE JEST APOLITYCZNE , tym bardziej dzisiaj historia lubi się powtarzać płk. B. odwołano ze stanowiska pozornie niby rezerwy kadrowe za czasów PIS w poprzednim rządzie ich , ale dzięki sądom przywrócono go po ponad pół roku do służby i oczywiście wypłacono odszkodowanie rządowe pewnie z kieszeni Ś.P. ministra Szczygło lub jego przełożonych może ZIELIŃSKI się dołożył teraz ppłk . S . BYŁY DCA może się odwołać na pewno nie do naszych sądów chociaż nie ma w nim tyle patriotyzmu i… poległ na ,,polu chwały” imprezy przedstawienia itd. .teraz wiceminister MSW i A DECYDUJE W NASZYM MIEŚCIE . I NIE JESTEM ZA RENKIEWICZEM CZY PO NOWOCZESNA PSL SLD WYBIERAM MNIEJSZE ZŁO

 11. PAWEŁ Odpowiedz

  panie Zieliński czy mackiewicz pochwalcie się co zrobiliście dla Suwałk ? oprócz szkody i nawet z chęci

  i panie ZIELNSKI czy mackiewicz JESTEM TYLKO SUWALSZCZNINEM I POLAKIEM , a nie PARTYJNIAKIEM ODWAGI WAM ZABRAKNIE CHCIAŁBYM Z KTÓRYYMŚ Z PANÓW się spotkać , a panie sekretarzu co pan na to ? jestem byłym waszym wyborcą czy znajdzie pan chwilę ? zwykły szary człowiek

  tylko porozmawia

  a

   1. wera Odpowiedz

    A ty myślisz, że pisowski prezydent nie obsadzałby stanowisk swoimi kolesiami ??? Już tak jest. Każdy, kto dojdzie do władzy obsadza swoich. Tak było i tak jest.

 12. mj Odpowiedz

  BO RENKIEWICZ NIE JEST PISOWCEM, ZIELIŃSKI OD DAWNA KRYTYKUJE WŁADZE MIASTA, CHCIAŁBY WSADZIĆ SWEGO OCZYWIŚCIE Z P I S U..NAWET OBWODNICĘ SUWAŁK PRZYPISUJE SWOJEJ OSOBIE, NIE ZAMIERZAM UCZESTNICZYĆ W TYCH W/W WYDARZENIACH.

 13. Bogdan Odpowiedz

  mieszkamy obok siebie, ale teraz kto z Pis-u to prawdziwy polak, a ja to kto ?, jak można tak podzielić rodaków, tylko bolszewicka propaganda napuszczała nas, jednych na drugich !. Czy dzielenie polaków na lepszy i gorszy sort jest po chrześcijańsku, bijcie się w piersi

 14. Bogdan Odpowiedz

  mieszkamy obok siebie, ale teraz kto z Pis-u to prawdziwy polak, a ja to kto ?, jak można tak podzielić rodaków, tylko bolszewicka propaganda napuszczała nas, jednych na drugich !. Czy dzielenie polaków na lepszy i gorszy, jest po chrześcijańsku, bijcie się w piersi

 15. Suwalczanka Odpowiedz

  Panie Mackiewicz to nie są wasze pieniądze. To są pieniądze całego naszego narodu i państwa, które wy sobie zawlaszczyliscie i traktujecie jako prywatny partyjny folwark. A co do Zielińskiego to mam pytanie kto dał mu pozwolenie na organizację imprezy na terenie miasta z pominięciem władz miejskich? Zawsze uczestniczę w tego typu imprezach. W tym roku imprezę ominę szerokim łukiem.

 16. Kazik Odpowiedz

  Renkiewicz obsadził stołki znajomymi z poprzedniej koalicji a kim niby jest prezes Parku Naukowo- technologicznego a no były wiceminister gospodarki . Każda niedobita patriota z PO lub PSL znajdzie u Reńka
  poparcie i zatrudnienie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.