Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Świętowali strażacy

21.05.2018

Powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się w poniedziałek (21 maja) w Ełku. Uroczystość miała miejsce na Placu Miejskim.

Obecny był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: posłowie Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki oraz samorządowcy z Mazur.

W Ełku był obecny starszy brygadier Bogdan Wierzchowski, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Poza strażakami z ełckiej komendy przybyli tu także ich koledzy i koleżanki z okolicznych komend. Nie zabrakło strażaków, którzy przeszli już na emeryturę, ochotników oraz przedstawicieli służb mundurowych, delegacji ełckich szkół i instytucji.

Po odegraniu hymnu, wciągnięciu flagi, przybyłych przywitał wiceminister Zieliński. Podziękował za ofiarną służbę, życzył tylu powrotów z akcji, co wyjazdów.

Wiceminister przypomniał o trwającym programie modernizacji straży pożarnej, wydatkach na nowy sprzęt. Przekazał też środki na zakup sprzętu dla okradzionych w grudniu strażaków ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Mazury.

Elementem ceremonii było uhonorowanie strażaków z mazurskich komend. Przyznane zostały Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Uroczystość była także okazją do wręczenia podziękowań, nagród i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Wśród odznaczonych znalazł się aspirant Andrzej Kalinowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku.

Całość uroczystości zwieńczyła defilada pocztów sztandarowych, wspólne zdjęcia oraz poczęstunek grochówką.