Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Szczątki księdza Kazimierza Hamerszmita spoczną w kościele

07.02.2019

Suwałki

Szczątki księdza Kazimierza Hamerszmita będą przeniesione z cmentarnej kaplicy przy ulicy Bakałarzewskiej do konkatedry Św. Aleksandra w Suwałkach. Wszystko za sprawą trwającego procesu beatyfikacyjnego. Aby zmarły przed 23-laty ksiądz mógł zostać uznany błogosławionym, potrzebne są cuda dokonane za jego wstawiennictwem. Jak mówi ksiądz Kazimierz Gryboś – proboszcz parafii Św. Aleksandra, przeniesienie szczątków do świątyni sprawi, że wierni będą mogli częściej modlić się przy grobie zmarłego.

Obecnie szczątki księdza Kazimierza Hamerszmit spoczywają w kaplicy na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Jak tłumaczy jednak Gryboś, trumna znajduje się pod ziemią, a kaplica bardzo często jest zamknięta.

Przeniesienie szczątków wiąże się jednak ze spełnieniem wielu wymogów. Potrzebna jest między innymi zgoda Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pozwolenie na budowę sarkofagu wewnątrz świątyni. Jak mówi jednak Gryboś, wszystkie procedury są już w toku.

Zgodnie z prawem, przeniesienie szczątków musi być dokonane do 15 kwietnia. Sarkofag będzie zlokalizowany w prawej bocznej nawie konkatedry świętego Aleksandra. Przypomnijmy, że ksiądz Kazimierz Hamerszmit zmarł w 1996 roku w Suwałkach. W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem. Starania o wyniesienie księdza na ołtarze trwają od 2006 roku.

Autor: KZ