Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Szereg pytań o policyjną interwencję

13.09.2019

Ełk

Czy ełccy policjanci przekroczyli uprawnienia? Jakie były okoliczności śmierci 37-latka podczas interwencji funkcjonariuszy w jednym z hoteli? Czy z telefonu świadka zostały usunięte nagrania z tej interwencji? Między innymi na te pytania próbują znaleźć odpowiedź śledczy z Prokuratury Rejonowej w Augustowie.

Wracamy do sprawy interwencji ełckich policjantów z 13 na 14 sierpnia 2019 roku. Do jednego z ełckich hoteli miał ich wezwać, przebywający tam 37-latek, który po interwencji zmarł.
Siostra mężczyzny złożyła zawiadomienie, w którym poinformowała o możliwości przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez, interweniujących tam, funkcjonariuszy.
Czy działania mundurowych, lub ich brak, w jakikolwiek sposób mogły się przyczynić do śmierci mężczyzny, to wyjaśnia Prokuratura Rejonowa w Augustowie.

Jak potwierdził w rozmowie z nami Tomasz Różyński z Prokuratury Rejonowej w Augustowie, biegli zbadają między innymi, czy z telefonu świadka usunięte zostały nagrania w postaci filmu z interwencji policji.

Jak dodał Różyński, wstępne wyniki sekcji zwłok mężczyzny nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego doszło do zgonu i są w tym zakresie prowadzone kolejne, bardziej szczegółowe badania histopatologiczne oraz fizyko-chemiczne.

W rozmowie z nami prokurator Różyński zapewnił, że prowadzone są intensywne działania procesowe, mające na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci 37-latka.

Przypomnijmy, że interwencja miała dotyczyć mężczyzny, który sam zadzwonił na numer alarmowy. 37-latek umówił się w hotelu z przygodnie poznaną kobietą. Jak relacjonuje jego rodzina, podczas rozmowy zaczął podejrzewać, że jest pod wpływem narkotyków. W obawie, że ktoś chce go okraść, zadzwonił po pomoc.
Na miejsce udali się policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

Co działo się później, to tajemnica śledztwa. Wiadomo, że na miejsce zdarzenia wezwana została karetka, a mężczyzna zmarł.

Do 13 września nie postawiono nikomu zarzutów w toku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Augustowie śledztwa.

O sprawę zapytaliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, która preferowała kontakt mailowy:

1. Czy Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie prowadzi obecnie postępowanie, dotyczące prawidłowości toku interwencji, podjętej przez ełckich policjantów, która miała miejsce w nocy z 13 na 14 sierpnia w jednym z ełckich hoteli, po której 37-latek zmarł? Jeśli tak, to na czym to postępowanie polega?

2. Jaki obecnie jest status, interweniujących w tym hotelu, policjantów?

Poniżej publikujemy odpowiedź KWP (pisownia oryginalna):

„Panie Redaktorze,

czynności wyjaśniające w sprawie, o którą Pan pyta prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Ełku.
Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie sprawuje nadzór nad prowadzonym postępowaniem.
Policjanci biorący udział w interwencji, której sprawa dotyczy pozostają w czynnej służbie.
Śledztwo w sprawie śmierci 37-letniego mężczyzny prowadzi Prokuratura Rejonowa w Augustowie
i to tam, należy zwrócić się ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi prowadzonego śledztwa .

z poważaniem

sierż. szt. Tomasz Markowski
Zespół Prasowy KWP w Olsztynie”

O sprawie pisaliśmy już tutaj

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: wm