Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego

23.10.2020

Suwałki

Szpital Wojewódzki w Suwałkach z tytułem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. I edycja programu „Leczenie przez żywienie” dobiegła końca.

Celem było upowszechnienie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego i podkreślenie, że każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego.

Jak twierdzą organizatorzy, w ostatnich latach wyraźnie zarysował się problem szpitali, polegający na niewykorzystaniu refundacji na diety poza i dojelitowe. Dotychczas pacjent, który nie był w stanie przyjmować pokarmu doustnie, najczęściej głodował, ponieważ nie otrzymywał żywienia klinicznego.

Program polegał na certyfikacji szpitali zgodnie z kryteriami Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego. Leczenie żywieniowe , czyli żywienie kliniczne jest niezwykle istotną częścią leczenia wielu chorób, które podejmuje się by poprawić lub utrzymać stan odżywienia pacjenta.

Do programu zgłosiły się 64 placówki z całej Polski. Wśród laureatów znalazły się dwa szpitale na terenie województwa podlaskiego. Oprócz suwalskiego szpitala tytuł otrzymał także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Autor: IW
Źródło: Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie