Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Trwa konserwacja elementów obronnych Twierdzy Boyen

17.09.2020

Giżycko

Konserwację przechodzi mur Carnota na zabytkowej Twierdzy Boyen w Giżycku. Prace trwają na odcinku od Bramy Giżyckiej do narożnika bastionów Leopold i Ludwig. Ich koszt to niemal 3 miliony złotych, a inwestycja realizowana jest z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja. Nad przebiegiem czynności czuwa Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Trwająca konserwacja elementów obronnych fortyfikacji to kontynuacja działań remontowych z poprzednich lat. W 2018 roku zakończył się gruntowny remont warsztatu zbrojmistrza. Ten obecnie pełni funkcję sali wystawienniczej. Odnowione zostały też główne bramy twierdzy – Giżycka i Kętrzyńska – oraz część jej murów. We wcześniejszych latach nowy wygląd zyskały stajnia z wozownią i laboratorium prochowe, gdzie teraz prezentowane są ekspozycje broni.

Twierdza Boyen to jedna z największych atrakcji grodu nad Niegocinem. Powstały w latach 1843-1855 obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Budowlę zwiedzać można przez cały rok, zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem.

Źródło: W-M Wojewódzki Konserwator Zabytków
Autor artykułu: mp