Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Trzeba bardziej zadbać o czystość Wielkich Jezior Mazurskich

29.07.2020

Mazury

Znamy zaktualizowany masterplan dla Wielkich Jezior Mazurskich. To strategiczny dokument, który z jednej strony pokazuje jak zmienia się czystość akwenów. Na jego podstawie wytyczane są także kolejne kierunki działań w tym zakresie. Pierwszy masterplan powstał w 1993 roku. Najnowszy został właśnie zaktualizowany na zamówienie Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Mówi Magdalena Fuk, jej prezes.

Cel- ochrona jezior przed zanieczyszczeniami. Także tymi produkowanymi przez żeglarzy. W sezonie pływa ich nawet 70 tysięcy. Szkopuł w tym, że jednostki mają nieraz toalety, z których nieczystości wylewane są wprost do jezior.

Masterplan ma być pomocny w sięgnięciu po pieniądze w nowej perspektywie unijnej. Między innymi na dalszą modernizację systemu oczyszczalni ścieków oraz więcej punktów, gdzie z jachtów odpompować będzie można nieczystości. Prezes Fuk ma nadzieję, że pomoże w tym także rozwój techniki.

Wskaźniki przezroczystości wody 20 akwenów w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich od roku 1990 do najnowszych badań wypadają korzystnie jedynie dla czterech: Kisajna, Tałtowiska, Ryńskiego i Tałt. Dobra informacja jest taka, że w niemal wszystkich akwenach, poza Jeziorem Bocznym, spadła ilość fosforanów. W czterech zanotowano jednak większe ilości azotu. To Święcajty, Szymon, Tałtowisko oraz Guzianka Mała.

Źródło: Radio 5
Autor: wm