Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Tworzą kręgi wsparcia

17.01.2019

Suwałki

Kręgi wsparcia osób niepełnosprawnych chce stworzyć Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Suwałkach. Chodzi o zaangażowanie w pomoc osób z otoczenia niepełnosprawnych z gminy Suwałki. Bywa bowiem, że osoba niepełnosprawna, chociażby po śmierci rodziców zostaje sama. Wówczas zamiast pozostać w dotychczasowym miejscu, trafia do specjalnych ośrodków, ale wcale tak nie musi być. Wystarczy, że będzie miała odpowiednie wsparcie w przyjaciołach, znajomych, sąsiadach i instytucjach. – W tym celu w Urzędzie Gminy zainaugurowano w czwartek (17.01) projekt tworzenia takich kręgów – mówi Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w podsuwalskim Brodzie, gdzie znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

Jak wyjaśnia Adam Zawisny, specjalista do spraw testowania modelów kręgów, wszystko zaczyna się od określenia potrzeb niepełnosprawnego i nawiązania relacji z jego sąsiadami i najbliższym otoczeniem. Zaznacza jednak, że chodzi o małe, drobne rzeczy.  – Czasami wystarczy, aby raz w tygodniu pójść razem na zakupy – dodaje.

Dodajmy, że gmina Suwałki od lat angażuje się w pomoc niepełnosprawnym intelektualnie. W podsuwalskim Brodzie działa wspomniany Ośrodek Rechabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. W Białej Wodzie funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy. Na początku instytucje otoczyły opieką niepełnosprawne dzieci i młodzież. Z upływem czasu podopieczni dorośli i pojawiały się nowe potrzeby.
– Podopieczni dorośli i trzeba o nich zadbać – mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy.

Autor: ap