Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Ubezpieczenie na życie – konieczność czy zbędny luksus?

12.08.2019

 

Koszty życia stale rosną – podwyżki dotyczą zarówno cen żywności, paliwa, jak i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. W związku z tym staramy się ograniczać dodatkowe opłaty i minimalizować miesięczne wydatki.

W takiej sytuacji zakup ubezpieczenia może wydawać się zbędnym luksusem – w końcu to dodatkowa miesięczna opłata, w cenie której moglibyśmy zakupić wiele innych, potrzebnych rzeczy. Czy aby na pewno?

Co zapewni nam polisa na życie?

Musimy zdawać sobie sprawę w jakim celu kupuje się ubezpieczenie na życie. Nie ma sensu traktować tego jako wydatku w kategorii fanaberii, ponieważ w ramach polisy możemy wielokrotnie korzystać z pomocy ubezpieczyciela.

Po co nam właściwie ubezpieczenie na życie? Ważne jest to – jak skonstruujemy swoją polisę. Może zapewniać świadczenie finansowe z tytułu:

– Śmierci osoby ubezpieczonej,
– Utraty zdolności do wykonywania pracy,
– Zdiagnozowania poważnej choroby (np. zawał, choroba Parkinsona),
– Zdiagnozowania nowotworu złośliwego,
– Pobytu w szpitalu,
– Operacji chirurgicznej,
– Nieszczęśliwego wypadku,
– Urazu, kontuzji,
– Śmierci bliskiej osoby,
– Narodzin dziecka.

W swojej podstawowej wersji ubezpieczenie na życie ma zapewniać wypłatę odszkodowania z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej – jego rodzinie lub wskazanym bliskim osobom. Ubezpieczony zyskuje również ochronę na wypadek niezdolności do pracy. Ochrona związana ze zdrowiem, nieszczęśliwymi wypadkami oraz innymi zdarzeniami wymaga od nas zakupienia odpowiednich umów dodatkowych.

Dzięki takim umowom możemy dowolnie rozszerzyć zakres swojej ochrony, a co za tym idzie – zwiększyć szansę na odszkodowanie. Warto zatem zastanowić się nad ryzykiem, jakie nas dotyczy zarówno w zakresie zdrowia, jak i wypadków – i na tej podstawie wybrać odpowiednie rozszerzenia.

Dlaczego polisa na życie z tej perspektywy nie jest zbędnym luksusem? Ponieważ zapewnia nam świadczenie finansowe w trudnych życiowych sytuacjach. Wszystkie wyżej przedstawione zdarzenia mogą wpłynąć na pogorszenie naszej kondycji finansowej, w związku z czym świadczenie od ubezpieczyciela pomoże nam zarówno utrzymać dotychczasowy poziom życia, jak również opłacić konieczną rehabilitację czy leczenie.

Jednak należy wspomnieć, że ubezpieczenie na życie to nie tylko pomoc pieniężna. Ubezpieczyciel może również oferować pomoc innego rodzaju, np.:

– Transport medyczny,
– Pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji,
– Dodatkowe konsultacje u specjalisty,
– Całodobową infolinię medyczną,
– Pomoc psychologa,
– Pomoc domową po hospitalizacji,
– Dowóz leków oraz sprzętu niezbędnego do rehabilitacji.

Dzięki tak rozbudowanej pomocy możemy trudne chwile przejść zdecydowanie łatwiej. Przed zakupem warto zorientować się czy wybrana przez nas polisa oferuje również tego rodzaju usługi. Możemy to zweryfikować np. sprawdzając ubezpieczenia na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać ubezpieczenie, które zapewni nam dobry system pomocy w trudnych momentach.

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Właściwie to, ile będzie kosztować nasze ubezpieczenie na życie – w dużej mierze zależy od nas samych. I chociażby z tego względu warto podkreślić, że nie jest to zbędny luksus.

Rozpiętość cenowa jest naprawdę spora – koszt składki może zaczynać się w granicy 30, 40 zł miesięcznie, a sięgać może nawet do kilkuset złotych na miesiąc. To, jaki koszt poniesiemy – zależy od tego jaką polisę wybierzemy, na jakie umowy dodatkowe się zdecydujemy, czy odpowiednio wcześniej dokonamy rozeznania w dostępnych ofertach.

Jedno z najtańszych ubezpieczeń dostępnych na rynku to oferta grupy Macif (Acti Ochrona) – która kosztuje 100 zł rocznie. W cenie około 40 zł miesięcznie możemy zdecydować się np. na polisę Ochrona+ grupy NationaleNederlanden czy Komfort Życia grupy Prudential.

Jak obniżyć cenę składki?

Jest kilka ważnych czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia. Są to przede wszystkim:

– Wybrana suma ubezpieczenia,
– Brak porównania,
– Nasz wiek,
– Ilość umów dodatkowych.

Zacznijmy od sumy ubezpieczenia – oczywistym się wydaje, że różnica w wysokości składki między polisami na 10 000 zł oraz 500 000 zł jest logiczna. Im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy – tym wyższa składka.

Znaczenie ma jednak również brak porównania ofert. Wiele ubezpieczeń oferuje możliwość ubezpieczenia się na podobne kwoty – jeśli interesuje nas suma ubezpieczenia w wysokości 100 000 zł – taką opcję zaoferuje nam właściwie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednak każda oferta może różnić się cenowo. Właśnie dlatego tak ważne jest porównanie ofert. Jak szybko sprawdzić inne oferty? Wystarczy wejść na stronę, która prowadzi ranking ubezpieczeniowy – w szybki sposób dowiemy się zarówno o innych dostępnych produktach, jak i ich zakresie czy cenie.

Ważny wpływ na cenę ma również nasz wiek, w którym chcemy przystąpić do zakupu polisy, co pokazać nam może kalkulator ubezpieczeń na życie (np. w www.rankingubezpieczennazycie.pl). Jest to symulator, który pokazuje jak wybrana suma ubezpieczenia oraz nasz wiek – wpływają na cenę składki. Im później zdecydujemy się na zakup polisy na życie – tym wyższe ryzyko zachorowania oraz śmierci, a ubezpieczyciel uwzględnia takie ryzyko właśnie poprzez podniesienie ceny składki.

Na cenę wpływa również ilość umów dodatkowych. Jeśli cokolwiek w temacie ubezpieczeń na życie może być „zbędnym luksusem” to nadmiar umów dodatkowych właśnie. Wybierajmy umowy dodatkowe z rozsądkiem – jeśli nie jeździmy samochodem, to nie decydujmy się na ochronę od wypadków komunikacyjnych, a wybierzmy taką umowę, która rzeczywiście może nam w przyszłości pomóc. Wykupienie maksymalnej ochrony z pewnością zapewni nam spokój na przyszłość, ale będzie to miało duży wpływ na cenę składki.

Artykuł sponsorowany.