Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy 23 stycznia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Upamiętnili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Foto: Radio 5

Ełk

36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętnili w środę (13.12) ełczanie. W wyniku rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju działań aresztowani zostali działacze opozycji, rozpoczął się okres represji wobec obywateli kraju.

W Urzędzie Miasta zaprezentowana została wystawa prezentująca wydarzenia z tych burzliwych czasów przygotowana przez Muzeum Historyczne w Ełku.

Wykład wygłosił również historyk, dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jak zaznaczył, mówiąc o latach 1981-83 myślimy często o tym, co działo się w Gdańsku, Warszawie, czy Wrocławiu. Warto jednak zwrócić uwagę, że Ełk wcale nie znalazł się na bocznym torze historii.

Wśród przybyłych na uroczystość gości nie zabrakło dawnych działaczy opozycyjnych, m.in. internowanego w stanie wojennym Jerzego Danieluka, pierwszego przewodniczącego ełckiej ” Solidarności”.

Po zakończeniu uroczystości w ełckim ratuszu w Katedrze Św. Wojciecha odbyła się Msza Święta. Wystawa „Stan wojenny Ełk 1981-1983” jest mobilna, w przyszłości będzie prezentowana m.in. w ełckich szkołach.

 

 

Autor: zo     Źródło: Radio 5Data: 13 grudnia 2017

   
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.