Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

W Rynie powstanie pierwszy klub malucha

25.02.2020

Ryn

To będzie pierwsze takie miejsce w Rynie. W mieście powstanie klub malucha. Opiekę znajdą w nim najmłodsi do trzeciego roku życia. W sumie uczęszczać ma do niego ponad dwadzieścioro dzieci.

Inwestycja możliwa będzie dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Maluch +”. Ryn jest jedynym samorządem w województwie warmińsko-mazurskim, który pozyskał takie wsparcie. A te wynosi ponad 560 tysięcy złotych.

Jak mówi burmistrz gminy Jarosław Filipek, możliwość posłania dziecka do klubu będzie dużym odciążeniem szczególnie dla mam, które chcą wrócić do pracy.

W tym roku na tworzenie miejsc opieki dla maluchów rząd przyznał podmiotom z Warmii i Mazur ponad dwa miliony złotych. Oprócz gminy Ryn, pieniądze otrzymało także osiem placówek niepublicznych. Kluby, które powstaną dzięki tym środkom, mają zapewnić opiekę ponad 200 pociechom.

Joanna Kastrau, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie przyznaje, że takie miejsca w województwie warmińsko-mazurskim są potrzebne, bo jest ich niewiele.

– 72 gminy na 116 nie posiadają żadnej instytucji opieki dla dzieci do lat trzech – wylicza Joanna Kastrau.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na koniec 2019 roku na Warmii i Mazurach było 159 placówek, oferujących pieczę maluchom. Uczęszczało do nich ponad cztery tysiące dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp