Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

W Suwałkach zapanowała ciemność

01.12.2020

Suwałki

W Suwałkach, tak jak w całym kraju, zgasły we wtorek (01.12.20) miejskie latarnie. Na razie samorządy zgasiły światła w miejscach, gdzie da się to zrobić bezpiecznie. W przypadku Suwałk był to Park Konstytucji 3 Maja.

W ten sposób suwalski samorząd zaprotestował przeciwko rządowym planom zmian w podatkach PIT i CIT, które spowodują spadek dochodów miast i gmin oraz planowanemu wetu rządu wobec unijnego budżetu.

Decyzję w tej sprawie podjął Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.

Podobne wyłączenia oświetlenia przeprowadziło kilkadziesiąt polskich samorządów, między innymi Wrocław, Opole, Warszawa i Białymstok. Wszystko pod hasłem #TylkoCiemność. Samorządy żądają przerwania przez Parlament RP prac nad tą ustawą, która ogranicza ich udział we wpływach z podatków PIT i CIT. Jednocześnie oczekują zwiększenia udziałów samorządów w podatku PIT z 38 % do 48 %, który podniesie dochody gmin w kraju. Podobnych zapisów chcą wobec powiatów i województw, aby również te jednostki mogły realizować swoje zadania.

Drugi powód protestu to planowane weto polskiego rządu wobec proponowanego budżetu Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat.
Protestujący samorządowcy twierdzą, że w ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z Unii w spektakularny sposób zmieniły poziom i jakość życia Polaków.

Światła w różnych punktach polskich miast były wyłączone przez godzinę.

Autor: IW