Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wiadomo, gdzie będzie można przyjąć szczepionkę na COVID-19

05.01.2021

woj. warmińsko-mazurskie

Pojawiła się lista placówek, w których będzie można zaszczepić się na koronawirusa. Na Warmii i Mazurach gotowość do podania preparatu mieszkańcom wyraziło ponad 200 szpitali i przychodni. W samym powiecie ełckim zgłosiło się 12 takich podmiotów. Szczepionkę będzie można przyjąć m.in. w szpitalu wojskowym.

Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego tłumaczy, że docelowo punkty szczepień mają funkcjonować w każdej gminie.

Szczepienia osób z tzw. grupy „zero” trwają. To priorytetowa grupa, do której należą lekarze, pielęgniarki, pracownicy aptek czy domów pomocy społecznej. Kolejny etap Narodowego Programu Szczepień ma rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. Wówczas do szczepień kwalifikowani będą pensjonariusze DPS-ów i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, nauczyciele i służby mundurowe. Zapisy ruszą 15 stycznia.

Zarejestrować się na szczepienie będzie można na kilka sposobów – przez Internet i u lekarza rodzinnego. Konieczne będą e-skierowania. Zostaną one wygenerowane automatycznie, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień dla poszczególnych grup. Skierowanie będzie mógł wystawić również lekarz rodzinny.

W drugim etapie zaszczepione zostaną m.in. osoby przewlekle chore, a w ostatnim, trzecim etapie – przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych z powodu obostrzeń i reszta dorosłej części populacji.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne i w pełni refundowane. By preparat zadziałał, trzeba przyjąć go w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni. Opublikowana przez rząd mapa punktów szczepień w całej Polsce ma być aktualizowana.

Źródło: Radio 5/gov.pl
Autor artykułu: mp