Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja 24 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Arkadiusz Sikora
Arkadiusz Sikora

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Wiadomo, gdzie staną kamedułowie

Foto: radio5.com.pl

Suwałki

Vis-a-vis suwalskiego ratusza staną rzeźby świętego Romualda i Rocha, patroni zakonu kamedułów, którzy założyli miasto. Jak informowaliśmy, ponad dwumetrowej wysokości rzeźby z piaskowca to pomysł profesora Andrzeja Strumiłły. Dzieło ma nawiązywać do zbliżających się obchodów 300-lecia Suwałk. Wykonali je białoruscy rzeźbiarze, uczestnicy tegorocznego, międzynarodowego pleneru rzeźbiarskiego, który od lat odbywa się na Suwalszczyźnie. Samorządowcy zastanawiali się, gdzie ulokować kamedułów. Już wiadomo, że rzeźby zostaną ustawione na południowym krańcu Parku Konstytucji 3 Maja, przy parkingu vis-a-vis magistratu. Szczegóły przedstawił w piątek (13.10) w Radiu 5 Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Oficjalne odsłonięcie rzeźb zaplanowano na drugi weekend czerwca przyszłego roku.

Tymczasem rzeźby kamedułów można zobaczyć na radio5.com.pl.

Autor: AP     Data: 13 października 2017

   
Tagi:

5 Komentarzy

 1. Podpis* Odpowiedz

  Święty Romuald ur. ok. 951, zm. 19 czerwca 1027 w Val di Castro koło Ankony – założyciel zakonu kamedułów. Święty Roch podawany rok urodzenia 1295 oraz ok. 1345-1350, a data śmierci 1327 w Montpellier oraz 1377 lub 1378 w Voghera we Włoszech – tercjarz franciszkański – nawet nie był zakonnikiem. Jakże zatem ci dwaj Święci, którzy nawet nie mieli najmniejszej szansy spotkać się osobiście (przepaść dziejowa jak dzieliła obu świętych) mogli być założycielami Suwałk?? Droga redakcjo, litości…

 2. staś Odpowiedz

  To nie założyciele Suwałk, lecz patroni zakonu kamedułów. Właśnie ci zakonnicy wyjednali u króla prawa miejskie dla swej wsi Suwałki. Jest to rocznica nadania praw miejskich, a nie założenia miejscowości.Redaktorzy Radia 5 popełniają wiele błędów. Poprawcie się.

 3. Artur Odpowiedz

  Ciekawe ile to kosztuje….??? I czy przetarg na usługę był czy z wolnej ręki Czesław dał dla profesora? Czy tak można ????? I komu można ? W czasach gdzie wszystko jest przez przetarg. Może ktoś się zainteresuje tematem……. 🙂

  1. kaja Odpowiedz

   Do wiadomości Pana Artura. Wszystko przeprowadzono tak jak robi to obecna władza, przykładów można podać wiele np. spółki skarbu państwa, zakupy w MON itp. Może tym też ktoś powinien się zainteresować. Skoro możne tak robić władza, to szary Obywatel wzorując się na niej postępuje tak samo. A więc nie powinno nikogo interesować czy był przetarg na usługę czy z wolnej ręki.

 4. jan kowalski Odpowiedz

  mój Boże 300 lat, a historia co innego nam mówi o tej dacie, ale urzędnicy zapomnieli o tej dacie i dorabiają swoją datę ze wstydu, zapytajcie proboszcza parafii pw św Aleksandra jak i kiedy obchodziła parafia 300 lat praw miejskich . WSTYD do czego prezydent dopuścił. Domagajmy się prawdy historycznej, a nie obchodów kłamstwa historycznego historia nas wyśmieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.