Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Większość radnych za CUW-em

29.05.2019

Suwałki

Suwalscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie utworzenia w mieście Centrum Usług Wspólnych, które zajmie się finansami, kadrami i sprawami prawnymi szkół i przedszkoli. Uchwała zakłada, że zamiast księgowych w poszczególnych placówkach oświatowych, nad finansami szkół i przedszkoli będzie czuwać zespół, mający siedzibę na ostatnim piętrze budynku przy ulicy Noniewicza 83. Prace, którą wykonuje teraz 55 osób, mają wykonać 34 osoby. Samorząd liczy, że dzięki temu wzrośnie jakość wykonywanych usług, a nowa instytucja odciąży w obowiązkach dyrektorów. Miasto wzoruje się na pomyśle wdrożonym już w Lubinie.

Głosowanie w tej sprawie poprzedziła długa dyskusja. Mariola Karpińska z klubu PiS zwróciła uwagę, że radni opozycji nie uczestniczyli w pracach nad pomysłem, a samej inicjatywie towarzyszy wiele niewiadomych.

Marek Zborowski-Weychman z klubu „Łączą nas Suwałki”, jako były dyrektor przedstawił szereg plusów działania takiego centrum. – Księgowe w szkołach chorują, w CUW-ie będą miały zmienników – wyliczał.

Natomiast Sławomir Sieczkowski z klubu „Mieszkańcy Suwałk” pytał, o kandydatów na szefa CUW-u. W odpowiedzi usłyszał, że kandydatów jeszcze nie ma.

W rezultacie za utworzeniem Centrum było 14 rajców, przeciwko 6 z klubu radnych „Prawo i Sprawiedliwość”, a dwoje rajców z klubu „Mieszkańcy Suwałk” wstrzymało się od głosu. CUW ma zacząć działać od stycznia przyszłego roku.

Autor: AP