Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Włócznie Jaćwingów rozdane

23.02.2020

Suwałki

Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów, czyli corocznych nagród prezydenta Suwałk. W tym roku wyróżnieni zostali: Irina Popova, Irena Mickiewicz, Stanisław Łobacz, Jarosław Jutkiewicz, Mariusz Łanczkowski, rodzina Warakomskich, Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa”, firma Prognosis oraz Malow. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę (22.02) w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Wydarzeniu towarzyszył koncert zespołu Blue Cafe oraz Capri New Beat. Jak powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Włócznie Jaćwingów to nagrody przyznawane osobom i instytucjom, które robią wyjątkowo dużo na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Włócznię Jaćwingów otrzymała Irina Popova – pedagog, instruktor i choreograf zespołu Studia Tańca ,,Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Nagrodę otrzymała za wniesienie nowej jakości w program edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz za działania artystyczne, które przyczyniają się do promocji Suwałk i SOK-u w kraju i za granicą.

Irena Mickiewicz – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach, nagrodę otrzymała za współautorstwo w tworzeniu suwalskiego Hospicjum, rozwoju jego bazy, pozyskiwaniu środków na bieżącą działalność oraz kształtowaniu wizerunku tej instytucji pomocowej.

Statuetka trafiła do Stanisława Łobacza – działacza społecznego, filatelisty i prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach. Włócznię Jaćwingów otrzymał za aktywną współpracę z jednostkami kultury i pomoc w pozyskiwaniu sponsorów, a także za udział jako aktor grający Józefa Piłsudskiego w różnych wydarzeniach miejskich.

Jarosław Jutkiewicz – trener i działacz sportowy, otrzymał Włócznię za całokształt swojej pracy związanej ze wsparciem suwalskiej lekkoatletyki. W ciągu ponad 40 lat pracy wychował i wyszkolił wielu znakomitych suwalskich sportowców. Jego zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju sportu w Suwałkach.

Włócznia Jaćwingów trafiła do Mariusza Łanczkowskiego – współwłaściciela Centrum Bankietowego Astoria. Statuetkę otrzymał w kategorii „produkt” za fachowość w branży gastronomicznej oraz działalność i wsparcie w obszarze społecznym. Mariusz Łanczkowski angażuje się bowiem w działania oświatowo-edukacyjne w obszarze kształcenia zawodowego młodzieży w zawodzie kucharz.

Nagrodę otrzymała też rodzina Warakomskich, która jest organizatorem Międzynarodowego Memoriału im. Ireny Warakomskiej. Wydarzenie każdego roku przyciąga do Suwałk najlepszych szachistów z kraju i świata. Włócznia Jaćwingów to docenienie wkładu w popularyzację gry w szachy.

Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” otrzymało statuetkę za działania w 2019 roku, które objęły kilkaset osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, przyczyniając się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku rodzinnym oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości.

Za innowacyjne rozwiązania pozwalające na możliwość zarządzania energią elektryczną została wyróżniona firma Prognosis. Działające od 2016 roku przedsiębiorstwo zajmuje się optymalizacją kosztów energii w firmach. Obsługę zapewnia dzięki autorskiemu systemowi, który został opracowany w ramach prac badawczych.

Włócznię Jaćwingów z diamentem otrzymała też firma Malow – producent mebli metalowych. Spółka od lat wspiera suwalską kulturę oraz sport. W ostatnim roku dołączyła do nazwy suwalskiej drużyny siatkówki. „Włócznia Jaćwingów” z diamentem jest uhonorowaniem dotychczasowej działalności firmy.

Autor: KZ