Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wraca połączenie kolejowe Suwałki – Kraków

15.02.2019

Suwałki

W tym tygodniu prezydent Suwałk otrzymał pismo od Pełnomocnika Zarządu spółki PKP Intercity z informacją, że pociąg Hańcza relacji Suwałki – Kraków Główny powróci na tory 9 czerwca 2019 r. Są też pierwsze informacje, jak może wyglądać układ kolejowy w Suwałkach w związku z planowaną budową Rail Baltica.

– Cieszę się, że władze PKP wzięły na poważnie nasze postulaty. Nie tylko nasze, bo wiele innych miejscowości z województwa podlaskiego poszło za naszym przykładem i apelowały do władz PKP o przywrócenie tego połączenia – informuje Czesław Renkiewicz. – Wspólne działanie pokazało, że te połączenie było istotne. Dziękuję również za inicjatywę suwalskiej młodzieży, która poprzez specjalną elektroniczną petycję o przywrócenie tego połączenia zebrała ponad 5000 podpisów – dodaje prezydent Suwałk.

Z pisma Pełnomocnika Zarządu spółki PKP Intercity wynika, że pociąg Hańcza relacji Suwałki – Kraków Główny od 9 czerwca 2019 r. będzie odjeżdżał z Suwałk o godz. 15.40 i przyjeżdżał do Krakowa o 23.37. W kierunku przeciwnym wyjedzie z Krakowa o godz. 4.25 i dojedzie do Suwałk o 12.40.

Tymczasem w środę (13 lutego) prezydent Suwał wziął udział w konsultacjach zorganizowanych przez firmę TPF, która przygotowuje dokumentację przedprojektową dla odcinka Rail Baltica od Ełku do granicy Polski z Litwą.

– Nasze postulaty zostały zaakceptowane. Stacja towarowa zostanie przeniesiona z centrum Suwałk na Papiernię, w centrum miasta znajdzie się dworzec czołowy. Będzie też przystanek dla pociągów pasażerskich międzynarodowych zlokalizowany na wysokości skrzyżowania ul. Utrata i Staniszewskiego – relacjonuje przebieg spotkania Czesław Renkiewicz.

Przez Suwałki pociągi będą mogły mknąć z prędkością do 120km/h. Pojawi się wiadukt na ul. Raczkowskiej i tunel na ul. Sejneńskiej. Budowa nadgranicznego odcinka Rail Baltica powinna zakończyć się do 2027 roku.


Autor: UM Suwałki