Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

„Wsie gminy Suwałki” gotowe

01.02.2019

Suwałki

Swoją publikację poświęconą wsiom gminy Suwałki zaprezentował w piątek (01.02.19) publicznie doktor Tomasz Naruszewicz, historyk i wójt Bakałarzewa. „Wsie gminy Suwałki” to obszerne, liczące prawie 400 stron opracowanie historyczne prezentujące wszystkie wsie gminy, ich dzieje i losy mieszańców. Książka ukazuje wiele nieodnotowanych dotychczas faktów, pozyskanych dzięki relacjom świadków historii. Sam autor przyznaje, że wspomnienia mieszańców stanowią znaczący wkład w dzieło, które zaprezentował w piątek (01.02.19) w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Zapewnia, że każdy z mieszkańców znajdzie w niej coś dla siebie.

Co więcej, książka jest pełna ciekawych opowieści o barwnych losach wielu osób. To również zasługa mieszkańców, którzy zaangażowali się w jej powstanie, jak między innymi zmarły przed rokiem Józef Staszkiewicz z Potaszni. Jak opowiada Tomasz Naruszewicz, niemal 107-letni mężczyzna był skarbnicą wiedzy o swojej wsi – Potaszni.

Promocja książki zgromadziła mnóstwo gości. Przybyli nie tylko mieszkańcy gminy Suwałki ale też samorządowcy i zainteresowani dziełem historycy. Wśród gości był Tadeusz Chołko, były wójt gminy Suwałki, który zainicjował powstanie publikacji. Chciał, aby powstało wydawnictwo przybliżające historię i mieszkańców, którzy mieli wpływ na rozwój gminy. Sam traktuje książkę jako hołd złożony przodkom. Były wójt przypomina, że to drugie takie dzieło. Wcześniej pod redakcją Sławomira Filipowicza powstała Gmina Suwałki – historia i teraźniejszość, opisująca rys przeszłości terenu, lokalną przyrodę, kulturę i funkcjonowanie samorządu.

– „Wsie gminy Suwałki” wpisują się też w gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Książkę otrzymał za darmo każdy z gości obecnych na promocji. Teraz będą dostępne w urzędzie, również za darmo, dla wszystkich mieszkańców gminy. Samorząd przygotował tysiąc egzemplarzy, mniej więcej po jednym na każdą rodzinę.

Autor: AP