Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wspominamy Ełk na przestrzeni 30 lat

26.05.2020

Ełk

Jutro (27.05) przypada 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów do rad gmin. 27 maj 1990 roku uważany jest za symboliczne rozpoczęcie nowej historii polskiej samorządności. Przez trzy dekady samorządowcy i mieszkańcy miast, miasteczek i wsi pracowali na to, by ich otoczenie się rozwijało.

Dzisiaj te zmiany są widoczne gołym okiem, także w Ełku.

Wspomina prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz, który włodarzem jest już od 14 lat.

W ciągu ostatnich 30 lat w Ełku powstał szpital miejski, modernizacji doczekało się Ełckie Centrum Kultury, rozbudowała się sieć wodociągowa i stanął Park Naukowo-Technologiczny. To tylko część zmian.

To, jak rozwijało się miasto ma pokazać akcja „Ełk 1990 – moje miasto, moja historia”.

Wydział promocji ratusza zachęca, by mieszkańcy przesyłali stare fotografie, obrazujące życie w Ełku, minione wydarzenia kulturalne czy miejsca, które przeszły największą transformację. Autorzy wszystkich zgłoszeń zostaną nagrodzeni. Fotografie można przesyłać do 27 czerwca.

Z okazji jutrzejszego (27.05) Dnia Samorządu Terytorialnego atrakcje przygotowały też miejskie placówki. Na kanale YouTube Ełckiego Muzeum Historycznego pojawi się film edukacyjny, dokumentujący historię pierwszego demokratycznie wybranego samorządu ełckiego. O godzinie 10:00 na Facebooku Ełckiego Centrum Kultury będzie można wziąć udział w quizie wiedzy o Ełku. ECK pokaże też archiwalny fragment Polskiej Kroniki Filmowej, relacjonujący wybory w 1990 roku.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp