Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wybrali najpyszniejszą drożdżówkę

04.02.2019

Suwałki

– Barbara Cichocka piecze najpyszniejsze ciasta drożdżowe nad Wigrami – stwierdziła komisja konkursowa na „Najpyszniejszą drożdżówkę wigierską”. Finał corocznego konkursu odbył się w niedzielę (03.02) w refektarzu pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Do rywalizacji przystąpiło kilkanaście pań i czternastolatek. Miejscowe gospodynie zaprezentowały ciasta drożdżowe a także pączki, bułeczki i inne łakocie. Słodkości oceniała komisja na czele z księdzem Jackiem Nogowskim, proboszczem wigierskim, która pierwsze miejsce przyznała wspomnianej Barbarze Cichockiej.

Drugie miejsce przypadło Annie Wojciechowskiej, trzecie Alicji Rzadkiewicz, a specjalne wyróżnienie otrzymał najmłodszy, czternastoletni Maksymilian Cichanowicz.  Konkurs na „Najpyszniejszą drożdżówkę wigierską” to już swoista tradycja. Klasztor od kilku lat zaprasza gospodynie, aby pochwaliły się swoimi umiejętnościami. Jak mówi ksiądz Jacek Nogowski, konkurs jest nawiązaniem do historii kamedułów, którzy przywieźli na Suwalszczyznę szeroką wiedzę kulinarną.

Konkurs to też budowa marki. Chociaż Suwalszczyzna jako taka słynie z wielu przysmaków, stricte wigierskiego lub suwalskiego dania nie ma.  – Chodzi o wypromowanie produktu ściśle kojarzącego się z Wigrami – wyjaśnia Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki.

Przypomnijmy, że w tym roku wigierski klasztor świętuje 20-lecie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Proboszcz nie chciał zdradzać, czy w papieskim menu znalazła się wówczas drożdżówka. Będzie to można sprawdzić osobiście od 8 do 10 czerwca, kiedy to klasztor będzie serwował dania, których przed 20 laty próbował Ojciec Święty.

Autor: AP