Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Wyrok za rozbój po 7 latach. Sprawcę ujęto dzięki badaniom DNA

11.09.2019

Pisz

Wyrok 6 lat pozbawienia wolności usłyszał przed Sądem Rejonowym w Piszu 41-latek, skazany za rozbój. A mowa o zdarzeniu sprzed siedmiu lat. Do ujęcia sprawcy doszło dzięki przeprowadzonym badaniom DNA. Materiał porównawczy pochodził z kominiarki, użytej podczas napadu na kantor.

Zdarzenia rozegrały się w grudniu 2012 roku. Do kantoru wdarło się wówczas dwóch zamaskowanych sprawców, którzy, używając gazu łzawiącego, skradli pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 22 tys.zł. Podczas zajścia, jednej z napadniętych osób udało się ściągnąć kominiarkę z głowy oprawcy. Jak się okazało po latach, miało to decydujące znaczenie przy ujęciu podejrzanego o dokonanie rozboju.

Śledztwo zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Nie oznaczało to jednak zakończenia pracy policjantów w tej sprawie.
Jak zaznacza Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Olsztynie, udało się wyizolować ludzkie DNA pochodzenia męskiego, a następnie wytypować Marka O., jako osobę, która mogła wziąć udział w przestępstwie. W uzyskanej opinii z zakresu genetyki sądowej potwierdzono, iż profil DNA Marka O. jest zgodny z profilem DNA, pobranym z kominiarki.

W maju ubiegłego roku Marek O. został tymczasowo aresztowany, a w lutym bieżącego roku do sądu trafił akt oskarżenia.

Oprócz kary pozbawienia wolności, sąd orzekł karę 5 tys. zł grzywny oraz obowiązek naprawienia szkody. Wykonanie kar finansowych zostało zabezpieczone przez prokuratora, ustanowieniem hipoteki na, posiadanej przez oskarżonego, nieruchomości.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Olsztynie
Autor artykułu: jwe