Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany 18 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Marcin Banachowski
Marcin Banachowski

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Z Mazur do Watykanu

Foto: Radio 5

Ełk

Choinka z Mazur wyruszyła do Watykanu. Na placu Jana Pawła II w Ełku odbyło się w sobotę (11.11) uroczyste poświęcenie świerku i transportu.

Jak już informowaliśmy, w tym roku plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie ozdobi choinka pochodząca z diecezji ełckiej. To wyjątkowe wydarzenie, tym bardziej, że ostatni raz drzewo z Polski stanęło w Stolicy Apostolskiej 20 lat temu. Wtedy do Watykanu przywieźli je górale.

– Świerk z Mazur jest jubileuszowym darem dla Papieża Franciszka, którym wyrażamy wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce – mówił ksiądz biskup Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej.

Znalezieniem drzewa, które jest na tyle okazałe, by godnie reprezentować Mazury w Stolicy Apostolskiej zajęli się przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Wybór padł na świerk z Puszczy Rominckiej w Nadleśnictwie Gołdap, którego ścięcie z racji na jego wielkość, było niełatwą operacją – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Również transport tak dużej choinki wymaga specjalnych środków ostrożności.

Zgodnie z planem, po pokonaniu ponad 2 tysięcy kilometrów jakie dzielą Ełk i Watykan, świerk 7 grudnia stanie na Placu św. Piotra w Rzymie. Tego dnia delegacja z Polski weźmie udział w Audiencji u Papieża Franciszka i zapali lampki na choince z Mazur. Zawisną też na niej ozdoby wykonane przez małych pacjentów oddziałów onkologicznych włoskich szpitali. Dekoracją placu będzie też 50 mniejszych choinek, które również zostaną przewiezione do Watykanu z Mazur.

Autor: apk,mw     Data: 11 listopada 2017

   
Tagi:

12 Komentarzy

    1. Bonzo Odpowiedz

      Hmm.. Domyślam się, że za to zapłacą sponsorzy którzy zostali wymienieni na banerze przyczepionym do drzewka.

      Czasami wystarczy trochę pomyśleć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.