Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Z WSA zdobędziesz nowe umiejętności

03.09.2019

Region

Chcesz zostać pielęgniarką, a nie masz czasu na studia dzienne? To teraz masz taką okazję! Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży uruchamia zaoczne studia na kierunku pielęgniarstwo! Już teraz zadbaj o swoją przyszłość. Zdobądź ciekawy i coraz lepiej płatny zawód. Zaoczne studia na kierunku pielęgniarstwo to absolutna nowość. Dotychczas niezbędne kwalifikacje potrzebne do wykonywania zawodu można było zdobyć jedynie podczas studiów dziennych. Wyższa Szkoła Agrobiznesu od 2005 roku kształci przyszłe siostry na studiach I stopnia, a od 2011 mury uczelni opuszczają kolejne roczniki pielęgniarek z tytułem magistra. Zmianę umożliwiła przyjęta w 2019 roku nowelizacja ustawy „O zawodzie pielęgniarki i położnej”, w której pojawił się zapis, że studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo mogą być prowadzone systemem niestacjonarnym.

– Nauka w systemie zaocznym w żaden sposób nie wpływa na jakość kształcenia – podkreśla dr inż. Piotr Ponichtera, Dziekan Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Agrobiznesu. – Ustawa przewiduje bowiem, że cały program studiów stacjonarnych musi być zrealizowany na studiach zaocznych. Czyli studenci będą mieli taką sama ilość zajęć teoretycznych, ćwiczeń i praktyk jak podczas studiów dziennych – dodaje Dziekan.

Umożliwienie zdobycia wykształcenia pielęgniarskiego w systemie zaocznym ma poprawić sytuację w systemie opieki medycznej. Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje bowiem ok. 100 tys. sióstr. Prognozy nie napawają optymizmem, bowiem młode osoby nie garną się do zawodu, a obecnie pracujące pielęgniarki są coraz starsze i część z nich wkrótce przejdzie na emeryturę. Kto je zastąpi? Zdaniem dr inż. Ponichtery studia zaoczne stworzą szansę „dopływu” do zawodu osób, które już zaangażowane są w system opieki medycznej, ale dotychczas nie miały szans na zdobycia odpowiedniego wykształcenia.

– Są takie zawody jak opiekun medyczny bądź ratownik medyczny, gdzie osoby wykonujące ten zawód często chcą podnieść swoje kwalifikacje – tłumaczy podkreśla dr inż. Piotr Ponichtera, Dziekan Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Agrobiznesu. – Ale ze względu na pracę zawodową od piątku do soboty nie mogą tego zrobić. Studia zaoczne mogą im pomóc to zmienić i ukończyć studia pielęgniarskie.  Nabór na trzyletnie, niestacjonarne studia pielęgniarskie w Wyższej Szkole Agrobiznesu już ruszył. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uczelni (www.wsa.edu.pl), telefonicznie (86 216 94 97) bądź siedzibie Wyższej Szkoły Agrobiznesu przy ul. Studenckiej 19.

Artykuł sponsorowany