Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zakończyła się próba pobicia rekordu świata

17.07.2019

Region

Zakończyła się próba pobicia ekstremalnego rekordu świata, polegająca na przepłynięciu wpław 170 km szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

Krzysztof Gajewski po pokonaniu blisko 79 km zszedł na ląd w miejscowości Suchy Róg w gminie Orzysz. Ten dystans jest najprawdopodobniej nowym rekordem Polski w pływaniu długodystansowym bez piany. Z całą pewnością będzie można to stwierdzić po tym, jak przeprawa zostanie zweryfikowana przez Międzynarodową Organizację MSF (Marathon Swimmers Federation).

Przypomnijmy, Krzysztof Gajewski wystartował w poniedziałek (15.07.) o godzinie 14:00 z plaży nieopodal Węgorzewa. Pokonał 78 km i 700 metrów, spędzając w wodzie bez przerwy 32,5 godziny. Przepłynął wpław m.in. jeziora Mamry, Niegocin, Jagodne, Tałty i Śniardwy. W planach było dotarcie do mostu w Okartowie pod Orzyszem, nawrót i powrót, tą samą trasą. Próba bicia rekordu zakończyła się jednak wcześniej.

Na całej trasie pływakowi towarzyszył kajak i łódź z obserwatorem, który sprawdzał, czy przestrzegane są zasady. Jakie? Krzysztof Gajewski nie mógł używać pianki neoprenowej, sprzętu, wspomagającego pływanie, zabronione było również stawanie na dnie, czy przytrzymywanie się łodzi.

Swoim patronatem próbę bicia rekordu objęli m.in. burmistrz Giżycka oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Źródło:Radio 5
Autor: jwe