Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zakręcimy Matką Polką?

12.11.2019

Sejny

Oryginalny pomysł, na wykorzystanie zdemontowanego pomnika Matki Polki, ma Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn. Włodarz chce, aby potężny monument stanął na obrotowej platformie, dzięki czemu każdy, nawet dziecko, będzie mógł nim obracać.  W tym celu burmistrz wystąpił do architekta o sprawdzenie, czy takie rozwiązanie jest możliwe z technicznego punktu widzenia. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, a spadkobiercy praw autorskich zgodzą się na takie wykorzystanie pomnika, w przyszłym roku każdy będzie mógł zakręcić Matką Polką. Monumentalna figura kobiety z mieczem górowała nad miastem od 1970 roku. Wzniesiono ją z z okazji 25-lecia PRL, a w latach 80-tych pomnik poświęcono Matce Polce.

Na monument składały się też sylwetki czerwonoarmistów i orzeł bez korony, dlatego, w związku z ustawą o dekomunizacji, w marcu ubiegłego roku pomnik zdemontowano i usunięto z centrum. Wydarzenie spotkało się z zaciekawieniem i falą komentarzy zarówno wśród sejnian, jak i przyjezdnych.

Niedawno monument trafił na kilka miesięcy do Warszawy, gdzie był jednym z elementów wystawy „Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Teraz znajduje się na zamkniętym terenie sejneńskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Autor: AP