Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Żandarmi wspomogą policję „w ochronie porządku publicznego”

28.10.2020

Region

Żandarmeria wojskowa wspomoże działania policji. Zgodnie z zarządzeniem premiera, żandarmi, „w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19”, mają wspierać policjantów w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W Internecie szybko podniosły się głosy, że wysłanie wojskowej policji na ulice ma związek z falą protestów, między innymi tych powstałych po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Piotr Müller, rzecznik rządu odniósł się do tego na swoim Twitterze.

„W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z COVID-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią” – napisał Müller.

Jak mówi Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Policji Warmińsko-Mazurskiej, takie działania prowadzone były już w marcu.

Żołnierze mają m.in. pomagać w kontrolowaniu osób będących na kwarantannie.

Stopień zaangażowania żandarmerii w działania ma zależeć od sytuacji danego powiatu i jego potrzeb. Przy czym „żołnierzom Żandarmerii Wojskowej od 28 października będą przysługiwać, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób, czyli także cywilów, uprawnienia policjantów” – jak można przeczytać na oficjalnej stronie ŻW.

Zarządzenie premiera „w sprawie użycia Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji” obowiązuje do odwołania.

Źródło: Żandarmeria Wojskowa/Radio 5
Autor artykułu: mp