Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zarządzanie kryzysem czy miastem?

29.01.2020

Suwałki

– Zaczyna się zarządzanie kryzysem, a nie zarządzanie miastem – z takim stwierdzeniem wystąpił na sesji Rady Miejskiej w Suwałkach Zbigniew De-Mezer, radny koalicyjnego klubu „Łączą nas Suwałki”.  Radny stwierdził, że w Suwałkach przybywa konfliktów społecznych generowanych przez nieumiejętne prowadzenie rozmów. Zdaniem Zbigniewa De-Mezera liczba skarg, petycji i interpelacji świadczy o braku komunikacji i sprawa wymaga zmiany.

Jako symbol sytuacji w Suwałkach, radny podał położenie tablic informacyjnych na elewacji ratusza. Zwrócił uwagę, że ta z napisem RADA MIEJSKA jest na samym dole.

Kamil Klimek, radny z klubu „Łączą nas Suwałki” sugerował, że prezydent nie widzi tablic, bo wchodzi do magistratu z drugiej strony budynku.

W odpowiedzi prezydent pytał, dlaczego radni nie zwrócili uwagi na położenie tablic wcześniej.
– Można zarzucić lata bezczynności – mówił.

Pozostawiając temat tablic Czesław Renkiewicz, prezydent miasta stwierdził, że przyjmuje krytykę radnego, w części się z nią zgadza i postara się poprawić, niemniej swoje zdanie ma. Zapewnił, że nie unika spotkań, przyjmuje interesantów oraz radnych i słucha krytyki. Dodał jednak, że czasami dyskusje są jałowe, a mieszkańcy rozliczają prezydenta z decyzji, a nie rozmów.

Prezydent odniósł się też do kwestii licznych interpelacji.  – Radny, który składa interpelację, od razu przesyła ją do wszystkich portali i zanim ona dotrze do mnie, wszyscy o niej mówią. Wiem, że państwu chodzi o wykazanie swojej aktywności, ale nie wiem, czy tak to powinno funkcjonować – mówił.

Przeciwne do wystąpienia koalicyjnego radnego Zbigniewa De-Mezera stanowisko wyraziła Mariola Karpińska, radna opozycyjnego klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem radnej, duża liczba skarg świadczy o demokracji. Opinię radnej poparł również Jacek Niedźwiedzki, szef ugrupowania Koalicji Obywatelskiej, co zebrani skwitowali słowami: POPiS wraca.

Tuż po sesji pracownik ratusza zmienił położenie tablic informacyjnych z napisami RADA MIEJSKA i URZĄD MIEJSKI. Teraz ta dotycząca radnych wisi ponad tą dotyczącą ratusza.

Autor:  AP