Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zatrzymani przywódcy grupy przestępczej

13.02.2018

Grupę przestępczą zajmującą się handlem na ogromną skalę nielegalnymi papierosami i krajanką tytoniową rozbili funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Trzej „przywódcy” grupy zostali ujęci jednocześnie na terenie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Zatrzymani to 56-letni Białorusin oraz 39 i 42-letni Polacy. Mężczyźni usłyszeli już zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnienie przestępstw związanych z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W trakcie zatrzymania zabezpieczono środki pieniężne w kwocie 20 tysięcy złotych, ponad tysiąc dolarów i 10 tysięcy euro.

Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze prowadzili od ubiegłego roku. Pierwsze osoby zatrzymano w maju. Pięciu mężczyznom przedstawiono wówczas zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi.

W efekcie działań prowadzonych przez strażników granicznych na polski rynek nie trafiły 4 tony krajanki tytoniowej i 2 miliony 800 tysięcy sztuk nielegalnych papierosów.