Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza 17 lutego 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Tomek Suchocki
Tomek Suchocki

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Zawrzało wokół szkoły

Foto: radio5.com.pl

Pawłówka

Do zmniejszenia liczby klas w Szkole Podstawowej w Pawłówce przymierzają się władze gminy Przerośl. Przeciwko wystąpili zdziwieni rodzice uczniów. Zdziwieni, bo o uchwale intencyjnej, która miała być we wtorek (07.02) przedmiotem obrad Rady Gminy, dowiedzieli się w poniedziałek (06.02) wieczorem. Szybko się zorganizowali, wystosowali sprzeciw i przyjechali na sesję, aby przedstawić swoje racje.

Teraz w szkole uczy się niespełna pięćdziesięcioro dzieci, a niespełna dziesięcioro jest w punkcie przedszkolnym. Z roku na rok dzieci jest coraz mniej. Plan gminy jest taki, aby w Pawłówce zostawić trzy klasy szkoły podstawowej i przedszkole. Dzieci z kolejnych klas miałyby dojeżdżać do szkoły w Przerośli. Rodzicom to nie odpowiada. Tłumaczą, że dzieci musiałyby wcześnie wstawać, a drogi dojazdowe są marnej jakości. Zwracają też uwagę, że szkoła skupia lokalną społeczność. Jak mówią, gdzie są dzieci, tam jest życie.

Sławomir Renkiewicz, wójt gminy Przerośl tłumaczy, że przymiarki do zmniejszenia liczby klas to efekt reformy. Już teraz gmina dokłada do utrzymania szkoły ponad 700 tysięcy złotych. Po reformie sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, bo przybędą dwie klasy, a razem z nimi kolejne wymogi i koszty. Jednak, jak dodaje wójt, nawet bez reformy, gminie będzie trudno utrzymać szkołę w dotychczasowym kształcie, bo z roku na rok dzieci jest mniej.

Podczas sesji wójt wyjaśniał też, że nie informował rodziców o uchwale intencyjnej, bo konsultacje są dopiero jej następstwem. Ci prosili, aby samorząd jeszcze raz przemyślał sprawę i rozważył chociażby współpracę ze stowarzyszeniami, które w innych gminach z sukcesem prowadzą małe placówki oświatowe. W efekcie radni zdecydowali się odłożyć głosowanie w tej sprawie. Zebrani ustalili, że przed głosowaniem spotkają się, aby razem zastanowić się nad losem Szkoły Podstawowej w Pawłówce. Nauczyciele nie chcieli zabierać głosu przed kamerą i mikrofonem.

Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 7 lutego 2017

   
Tagi:

120 Komentarzy

 1. mieszkaniec Odpowiedz

  A ten z łańcuchem to kto? Porównajcie poziom wypowiedzi rodziców i wójta. Czy tej gminy nie stać na inteligentnego włodarza.

     1. Czesiek

      Skoro Andrzej masz takie mocne parcie to sam go zastąp i pokaz co potrafisz!

  1. adam Odpowiedz

   Jak były wybory samorządowe, to jeszcze nikt nawet nie myślał o powrocie prlowskiej ośmioklasowej podstawówki. Myślenie boli?

 2. Mieszkaniec Odpowiedz

  W całej sprawie razi brak informacji, o zamiarze likwidacji nie wiedział ani Dyrektor szkoły w Pawłówce, ani nauczyciele, ani rodzice; dzień wcześniej po południu Urząd Gminy udostępnił informację na swojej stronie internetowej i rano miało już być po sprawie… wyborcy pamiętają!

 3. Absolwentka Pawłówki i gimnazjum w Przerośli Odpowiedz

  Witam
  Drodzy państwo jestem absolwentką szkoły podstawowej w Pawłówce i gimnazjum w Przerośli. Obecnie mieszkam w Suwałkach. Cała gmina jest zadłużona po uszy i ma jeszcze dokładać 700 tyś do szkoły? pytanie po co ? Są ogromne straty-musi być likwidacja. Szkoła Małachowskiego tez podupada… Autobusy są, drogi jakie są takie są(może byłyby lepsze ale do tego wrócę później), w naszej gminie jest bieda i nie da się tego ukryć więc trzeba jej pomóc. Cieszyłabym się gdyby ktoś wreszcie zrobił porządek w tych szkołach(to co tam się dzieje… poziom nauczania…nauczyciele uważający się za bogów… jednym słowem Patologia) Drodzy rodzice i przyszli również, wydajcie swoje ostatnie pieniądze z kieszeni i oszczędności i wyślijcie(woźcie, wynajmijcie autobusy, jakkolwiek by się udało) swoje pociechy do Suwałk. Czasy się zmieniają i trzeba do tego przywyknąć… Panie wójcie w tej sprawie ma pan racje, ale nie w pełni. Prędzej czy później szkoła w Pawłówce zostanie zamknięta więc po co zostawiać 1-3 ? Gdzie są radni, których dzieci uczyły się w Pawłówce? Nie protestują przeciw zamknięciu jak to było w sprawie źródeł Energi ? Ludzie oczy otwórzcie!!! Wiatraki Biogazownia nie wiem co tam jeszcze było. Mając je, gmina ma dochód i miałaby z czego utrzymać tą szkołę i drogi o których wspominałam a wtedy miałyby pańskie dzieci Panie Barszczewski dogodny dojazd do Przerośli. 15-25 km do szkoły tak dużo??? Osobiście znam małe dzieci które prawie 40 km pokonują żeby dostać się do szkół i co ? można? Można. I naprawdę ubolewam nad tym że zostanie zamknięta lecz tak jak mówiłam szkoła musi być zamknięta. Ludzie nie róbcie Afery gdzie jej nie ma, ale tam gdzie trzeba – Włodarzowie gminy, którzy myślą,że bez wielkich inwestycji w gminie będziemy żyć godnie, już jest sodomia i ubóstwo a będzie jeszcze gorzej. Spójrzcie na inne Gminy wokół, rozglądnijcie się i otwórzcie oczy. Osobiście nie mam zamiaru wracać i żyć w tej Patologi jaką jest Gmina Przerośl, jej radni, jej mieszkańcy, których zazdrość dosłownie zżera gdy sąsiad obok kupi samochód albo no nie wiem maszynę na pole… Zmiany zacznijcie w sobie i swoim otoczeniu a potem w oświacie .
  Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Gminy Przerośl.

 4. Rodzic Odpowiedz

  Radni sie obudźcie co wy robicie,chcecie się przyczynić do bankructwa gminy przez szkołę podstawową w Pawłówce?Radny Kruszk najpierw sugerujesz likwidację a później się wycofujesz? Zastanów się!

 5. mieszkaniec Odpowiedz

  Co robią! Kiedyś gmina, później tylko wspomnienia o żołnierzach wyklętych i zwykła wieś. Szanowni radni, pamiętajcie. Fakt, ekonomia jest nieubłagana, ale wspólnota społeczna także ważna. Liczę na słynnego radnego S.M., który poderwie do walki o lokalną wspólnotę jak jego dziadowie i wujowie.

 6. Katarina Odpowiedz

  Kim jest absolwentka? Nie wiadomo. Widocznie chce zaistnieć dziewoja. Ma prawo. Szkoła w Pawlowce, to szkoła z bogatą tradycją, świetnymi, powtarzam świetnymi absolwentami. Budowana była na przekór złym czasowym przez rodziców, przez nas. A teraz ma być przekształcona, a za rok zamknięta. Był tam kiedyś wspaniały dyrektor, który… stał się wójtem. Gdzie się powiedziałeś nasz dyrektorze? A… zostałeś wójtem. Smutne

 7. adam Odpowiedz

  Wyniki wyborów październik 2015 w komisji obwodowej

  Szkoła Podstawowa
  Nowa Pawłówka
  1
  16-427 Przerośl

  Liczba wyborców uprawnionych – 595
  Liczba głosujących – 245
  Liczba głosów ważnych – 237

  KW Prawo i Sprawiedliwość – Zdobytych Głosów 112
  KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 51
  KWW Kukiz’15 – 24
  KW Platforma Obywatelska RP – 22
  KW Nowoczesna Ryszarda Petru – 11
  KW KORWiN – 5
  KKW Zjednoczona Lewica – 5
  KW Partia Razem – 3
  KW Samoobrona – 2
  KWW Zbigniewa Stonogi – 1
  KW Kongres Nowej Prawicy – 1

  No cóż, skoro się tak głosuje, to się ma to, na co się głosowało. Zupełnie nie rozumiem protestu. Kto o zdrowych zmysłach oczekiwał, że finansowanych będzie 9 klas (z zerówką włącznie) na prowincji?

 8. Leon Zadaszenie Odpowiedz

  Ja tez liczę na mądrość radnego SM oraz pozostalych radnych, żeby jednak zostawić szkołę w Pawlowce w spokoju. Kto wie kochani radni czy kiedys wasze dzieci a raczej WNUKI nie będą potrzebowały szkoły w pobliżu. Zastanówcie się 10 razy zanim podejmiecie ostateczną decyzję, bo potem odwrotu nie będzie.

 9. Pani A. Odpowiedz

  Wypowiem się i ja na temat, gdy widzę te wszystkie spekulacje na ten temat. Popieram koleżankę wyżej, która mówi o tym co dzieje się w naszej gminie. Z jednej strony na pewno trzeba zrozumiec oburzenie dyrektora szkoły w Pawlowce, rodziców czy nauczycieli ale nie chodzi tu tylko o nich. Co prawda, zostaną zmniejszone etaty, niektórzy może stracą pracę ale chodzi tutaj o dobro całej gminy. Gmina i jej stan na dzień dzisiejszy nie jest na pewno najlepszy. Dlaczego takie rzeczy nie dzieją się w sąsiednich gminach? To już daje dużo do zrozumienia, że trzeba coś zmienić. Nie rozumiem wszystkich oburzonych postanowieniem wójta i niektórych radnych. Nie ma co się oszukiwać utrzymać szkołę to są nie małe koszta. Oczywiście, warto inwestować w edukację dzieci ale nie takim sposobem. Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej znajduje się szkoła w Przerosli, która nie oszukujmy się ma zdecydowanie wyższy poziom nauczania i lepsze warunki do nauki. Oburzonie ze strony rodziców? Rodziców, którzy nie chcą pozwolić by ich 11 letnie dziecko uczylo sie dalej od domu? Ludzie Przerosl to nie koniec świata, i tak jeżdżą tam autobusy teraz które odwoza gimnazjalistow, więc o co chodzi? Wasze dzieci mieli by zapewniony dojazd i zdecydowanie lepsze warunki do nauki w Przerosli. 4 klasa to juz dość duże dzieci, które powinni uczyć się troche samodzielności! Nie rozumiem w ogóle po co zostawiac 1-3 klasy? Skoro zaledwie 50 dzieci uczy się teraz w Pawlowce, po prostu jakaś komedia. W Przerosli i tak są same pojedyncze klasy, więc to znaczy, że i tam nie ma duzo dzieci. Ludzie przejrzycie w koncu na oczy, zbedne wydawanie pieniędzy. W koncu by ktoś mógł zrobic z tym porządek.

  1. kasiag Odpowiedz

   wg Pani A . Co pani ma na mysli piszac ze szkola w Przerosli zapewnia lepsze warunki nauczania ? Wiec dlaczego w rankingach poziomu nauczania i osiagniec ciagnie sie w wojewodzkim „ogonku”:)? Czy nauczyciele w Przerosli maja lepsze wykształcenie od nauczycieli w innych szkolach?

 10. Leon Zadaszenie Odpowiedz

  Ludzie przejrzyjcie wreszcie na oczy. W Przerosli jest bardzo mało dzieci. Pan biała rekawiczka już dawno wnosił o likwidację Pawlowki. Po cichu. Wreszcie mu się udało. Uchodzil go. Ale my się nie damy biały.

 11. Bob Odpowiedz

  Pani A . to pewnie pani nauczycielka z Przerośli ! A może zlikwidować szkołę w Przerośli do Suwałk też tylko 20-35 km podstawić autokary – jakie OSZCZĘDNOŚCI !!!!!!

 12. mieszkaniec Odpowiedz

  W latach 70-tych w Pawłówce mieszkały urocze dziewczyny. Pamiętam jak w piękną letnią noc odprowadzałem jedną z nich, idąc aleją gwiazd na odcinku Śmieciuchówka – Pawłówka. chyba Irena miała na imię. Była bardzo inteligentną osobą.

 13. Zuzanka Odpowiedz

  Nie ona miała na imię Slawomira. To bardzo popularne imię w tych okolicach. Szczególnie mężczyźni o tym imieniu wyróżniają się szczególną inteligencją.

 14. POBUDKA WŁODARZU Odpowiedz

  Ościenne gminy wcześniej potrafiły rozejrzeć się za reformami w swoich szkołach, i zdecydowały się na współpracę z organami typu fundacja & stowarzyszenie. A też były przed decyzją likwidacji. I okazuje się że szkoły nadal istnieją, i samorząd ma swoje oszczędności. Ale niektórzy włodarze wolą spać i niewiele robić zawczasu. A potem się budzą z zimowego snu i rzucają się na likwidacje i szukanie oszczędności. Panie Wójcie czy nie zna Pan wójtów z sąsiednich gmin i nie ma odwagi zatelefonować? Gmina Szypliszki i Suwałki są o wiele bogatsze i już dawno wiedzą jak to się robi. Trochę odwagi i powodzenia…………….

 15. ze wsi Odpowiedz

  Oszczędności wójcie to szukajcie u siebie w urzędzie gminy. Pensje wypasione i rozpustne życie na urzędzie kończy się. A wyborcy nie zapomną i czas spowiedzi i rozgrzeszenia nastąpi przy kolejnych wyborach. Zmiana ordynacji nie przesądza, bo nawet po kadencji przerwy zatęskni się za wójtowaniem.

 16. media to nie Odpowiedz

  Ludzie nie angażujcie w te sprawy mediów bo one nic nie pomogą. Media wspaniałe na bicie piany, a nic wam nie podpowiedziały że rok temu towarzyszyły w przekazaniu szkoły w Poddubówku która miała być zamknięta a teraz jest prowadzona przez lokalną fundację. I w tej szkole jest dzieci o wiele mniej i sobie radzą. A tu szkołę z taką ilością dzieci chcecie ograniczać i dzieci swoje do innej szkoły posyłać.

  1. rodzic z sąsiedniej gminy Odpowiedz

   Starsze pójdą do innej szkoły to i maluchy z nimi w autobusie pojadą do waszej Przerośli – i szkoła pusta zostanie, a kosztować nadal będzie. Takie zjawisko było za dziećmi z gimnazjów – przez co dobre lokalne szkoły zostały pozamykane a dzieci do molochów zwieźli.
   Po reformie teraz dzieci będą mogły chodzić do jednej szkoły lokalnej.
   – Nie pozwalajcie zabrać dzieci do ogromnej szkoły, tam nikt waszych dzieci nie dostrzeże. To nie dla dobra dzieci. To dla oszczędności jest robione. A na pewnych rzeczach nie zaoszczędzi się. Więc poszukajcie rozwiązań na redukcję kosztów i fundacja może być dobrym kierunkiem.

   1. boimy się Odpowiedz

    To ciekawe jak takie szkoły pod innymi organami funkcjonują. nowego człowiek przez ostrożność boi się.

 17. PODDUBÓWEK 3MAJ SIĘ Odpowiedz

  Ta fundacja w Poddubówku nieźle sobie radzi. Pomimo że jest mało dzieci to nie odpuszczają.
  Poprzednio szkoła gminę tyle kosztowała, że ciężko było cokolwiek przy szkole zrobić. Z niedowierzaniem patrzymy jak fundacja zaangażowała gminę i w szkole są prowadzone remonty. Może drobne ale coś się robi. Współpraca jakoś się układa czyli nie są źli.
  Poddubówek stracił wiele dzieci które poszły do szkół w Suwałkach. Wierzymy że dzieci z czasem przybędzie i szkoła będzie długo długo na miejscu i nasza aż do klasy 8.

 18. Bob Odpowiedz

  Pozamykajcie wszystko: szkoły , biblioteki ,kina ,muzea ,teatry , świetlice bo przynoszą straty ! Nie budujcie ” orlików ” ,basenów . Nie odśnieżajcie dróg!!! Rosjanie czołgami przejadą nie ma obawy . Tępy naród łatwiej manipólować! Oszczędne państwo !!!!?

 19. darek Odpowiedz

  Kiedyś były gorsze czasy ,srogie zimy,nie było autobusów szkolnych,dzieciaki chodziły z Prawego Lasu czy Wersel i jakoś każdy przeżył i nie narzekał,czekaliśmy w czasie komuny na autobus ,który często nie jechał ,zmarznięci wracaliśmy do domu i było dobrze……bo nie było na kogo narzekać…

 20. rodzic Odpowiedz

  Do absolwentki. Poziom nauczania w szkole w Pawłówce wcale nie odbiega od innych szkół. Nasze dzieci sobie radzą dobrze bez problemu dostają się do szkół wyższych. Niejednokrotnie też zdobywają dobre wyniki w różnych konkursach więc nie rozumiem określenia ,,patologia,, i skąd ten niski poziom.Nazywając tak nas mieszkańców, rodziców, dzieci świadczy tylko i wyłącznie o Pani…

  1. kasiag Odpowiedz

   Dokladnie! Druga sprawa , nasze dzieci maja dojeżdzać do Przerosli tylko dlatego ponieważ nauczycielom z owej gminy nie chce sie dojechac do Pawlowki dorobic do etatu??!!..Moje pytanie : jak wyglada sytuacja szkoly w Przerosli po reformie ,czy nie chodzi o to aby szkole w Przerosli utrzymać kosztem szkoły w Pawlowce? A jesli chodzi o poziom szkoly droga (Absolwentko szkoly w Pawlowce i gimnazjum Przerosli 🙂 jesli ktos sie nie chce uczyc to i szkola w Oxfordzie nie pomoże .Każde dziecko w Pawłówce ma szanse na to aby bylo zauważone i dopilnowane, ponieważ jestesmy (fakt) małą spolecznscia ale dzieki temu widzimy co sie dzieje w szkole ,mamy dobry kontakt z nauczycielami i nie jestesmy ignorowani przez nich jak w wiekszych szkolach ..Znamy problemy dzieci ,znamy problemy szkoly i dla ich dobra powstaje zdrowa kontrola ktora jest tak ważna w dzisiejszych czasach!Odnosnie pana S. czy tylko przed wyborami sklada sie obietnice typu „nie dopuszczę aby szkoła w Pawlowce przestała istnieć ” ..? Pamietamy 🙂

  2. Anna D. Odpowiedz

   Jakie niby PRL-owskie, 8klas świetna sprawa, dzieciaki mają przynajmniej czas poznać się, nie muszą zmieniać środowiska tak często jak w przypadku zmiany szkoły itp, itd. A gmina nic nie poradzi na to, że nie ma dzieci.może kiedyś będzie reaktywacja szkoły. 😉 też uczyłam się w Pawłówce i to były najlepsze lata edukacji jakie miałam. Byłam też na jej otwarciu, pozdrawiam nauczycieli i uczniów z tamtych czasów! 🙂

 21. MIESZKANIEC GMINY Odpowiedz

  Może zróbmy referendum w tej sprawie przecież dotyczy to nas wszystkich. Jak zlikwidują szkołę to zaoszczędzone pieniądze przekażą może gdzieś na drogę. A do tych co powołują się na radnego z SM to lepiej nie wypowiadajcie się bo on kiedyś był przeciwny wszystkiemu co miało powstać w gminie,

  1. rozsądek Odpowiedz

   Referendum jest dobre tylko nie wiadomo kto większą reklamę zrobi aby wygrać. A wygra pieniądz który powie że wszystko zlikwidować i nie będzie wydatków. Będą oszczędności. Nie będzie wydatków nie będzie nas.

 22. Bączek Odpowiedz

  A poza tym chciałem jeszcze dodać, że moja żona jest absolwentką szkoły w Pawłówce. Kobieta jest piśmienna, czytata i skończyła studia. Pracuje na dość dobrym stanowisku. Nie zarabia kokosów ale co zrobić. Trzeba żyć. Owa absolwentka szkoły w Pawłówce może pomóc w pisaniu projektów unijnych jeśli ktoś w gminie nie umie. Bo jak wszyscy wiedzą sąsiednie bogate gminy piszą projekty i mają pieniądze na szkoły, drogi. Wystarczy ruszyć głową.

  1. Kuba Odpowiedz

   No właśnie, Bączek. Nauczyciele w Pawłówce niech też projekty piszą. Kto chce ten umie. Ale po co? Zarobki dobre mają, nie? Po co się wysilać jak gmina im pobory, trzynastki i inne dodatki wybuli. O, jeszcze i urlopy zdrowotne. ech…. Żyć nie umierać

 23. Mieszkaniec Odpowiedz

  Panie rady wsi Kruszki, gdyby nie pańska zazdrość i chciwość w tej chwili gminę byłoby stać na utrzymanie szkoły, nowe drogi i to wszystko co Pan nam obiecał

 24. .... Odpowiedz

  Tak pan A.S.K ( nie powinno to być nawet napisane z dużych liter) już dawno powinien zająć się własnym życiem i tym co robią panowie w jego wieku. Nir oszukujmy się to przez niego nasza gmina jest tak biedna

 25. jestem ze wsi Odpowiedz

  Urodziłam się i uczyłam na wsi, w małej, wiejskiej szkole, w Maćkowej Rudzie. Niestety, tej szkoły też już od kilku lat nie ma…. Łatwo coś zakończyć, gorzej odbudować. A co do słów jaśnie oświeconej absolwentki: uczyłam się z powodzeniem w tej małej, wiejskiej szkole ja i wiele innych osób. Wielu z nas ukończyło różne studia i dobre uczelnie lub wyuczyło się dobrego zawodu. Liczy się to co się ma w głowie i chęci, a nie pochodzenie i „mała” lub „duża” szkoła. Proszę nie obrażać ludzi, którzy uczyli się w małych szkółkach. To nasze małe ojczyzny, o które trzeba dbać i je chronić. To też jest Polska, nasze miejsce, nie trzeba patriotyzmu szukać gdzie indziej.

 26. Adam k Odpowiedz

  Ludzie otwórzcie oczy, jaki jest rozwój dziecka w 3 osobowej klasie,chociazby zajecia w grupie, zajęcia sportowe gra w piłkę w której ważnym aspektem jest rywalizacja, jak to dziecko ma się przygotować do życia wsrod ludzi, chowanie swoich pociech pod maminym skrzydelkiem i ciągła kontrola ze strony rodziców(wcześniejsza wypowiedz) jest trochę chore i robi z tych dzieci osoby w pewien sposób ograniczone, dziecko musi się uczyć żyć w dużej społeczności i nabierać odporności na wszelkie bodźce zewnętrzne, co do funduszy gminnych i tak co roku gmina się sporo zadluza aby w jakiś sposób funkcjonować , po reformie oświata jeszcze więcej będzie gmina kosztować a wtedy to już kwestia czasu jak wszyscy będziemy narzekać że gmina upadła za brak plynnosci finansowej. A wiec w tym przypadku musimy zastanowić się i wybrać mniejsze zlo, nie bójmy się zmian, a po czasie zobaczymy że wyszły one na lepsze

  1. kasiag Odpowiedz

   Owszem to jest swietna prawa jak dziecko uczy sie w szkole z wiekszymi mozliwosciami ale tylko wtedy jezeli zaczyna edukacje w takiej szkole od samego poczatku …a tu mamy sytuacje oderwania malych dzieci i zmiany im srodowiska (wiemy ze takie sytuacje sie zdażaja ale to jest indywidualny wybór)ale..kazdy rodzic wie co jest najlepsze dla swego dziecka i to stara sie osiagnac jezeli Pan uważa ze dla pana dziecka taka zmiana byla by lepsza to prosze bardzo nikt panu tego nie zarzuca ale tu chodzi o nasze dzieci i miejmy troche empatii i zrozumienia oceniajac czyjas sytuacje .pozdrawiam

  2. optymistka Odpowiedz

   Jasne, to puśćcie w ogóle do szkoły prywatnej, tam też po 5-7 dzieci w klasie. A nauczyciele tam się co 2-3 miesiące zmieniają bo na psich zleceniach pracują. Ale jak za prywatną szkołę rodzic zabuli z kieszeni, to taka szkoła, w jego nowobogackim mniemaniu jest super. Jak zaś taką szkołę ma się za darmo, we wsi, na miejscu, 2-3 km pod nosem, to źle. Co za debiliada………………

 27. rozsądek Odpowiedz

  Można walczyć o wszystko i wszystkimi siłami. Ale też należy wyczuć gdzie jest kompromis. I nie przecholujcie bo tej szkoły w Pawłówce może być szkoda jak przestanie istnieć. A wtedy zostaniecie ze swoimi pięściami na drodze i nie będzie o co walczyć. I będziecie z żalem prowadzać swoje dzieci na przystanek zamiast do szkoły. Mała szkoła to dobra szkoła.

 28. x................x Odpowiedz

  Ludzie rozejrzyjcie się na gminy wokół. Każda gmina ma po jednej szkole. Szkoły polikwidowane a włodarzy tam się chwali za gospodarność. I drogi porobione. Popatrzcie na oszczędności i korzyści globalne dla całej społeczności gminnej. A wy tylko o sobie myślicie. I skończcie z tym straszeniem radnych. Dwie szkoły to rozpusta.

 29. rodzic Odpowiedz

  Być może gminy mają po jednej szkole ale nie o to tu chodzi. Szkoła w Pawłówce jest przyjazna dzieciom i rodzicom i może warto tu wziąść pod uwagę takie właśnie aspekty. Nie jest to jakaś placówka zacofana; ciągle się rozwija a dzieci czują się tu bardzo dobrze. To mała wiejska szkoła ale tętni życiem i to warto wziąść pod uwagę a nie tylko zwykłe oszczędności, których można poszukać gdzie indziej. Nie sztuką jest zamknąć ale może warto dać szansę, poszukać jakiegoś rozwiązania

 30. Absolwentka Odpowiedz

  Jestem również absolwentka szkoły podstawowej w Pawlowce oraz gimnazjum w Przerosli. Osobiście uważam, że placówka w Pawlowce jest genialna. Właśnie małe szkoły są lepsze, nie było lenistwa, ponieważ nauczyciel mógł każdego przepytac i przypilnowac, nie było wymówki typu ” nie będę się uczyć, nie trafi na mnie, przecież jest tylu uczniów, że nauczyciel wybierze kogoś innego lub zrobię sobie ściage „. Nie było takiej możliwości, dzięki temu kończąc szkole nie miałam zaległości i wspomniam ja bardzo dobrze. Inne natomiast zdaniem mam na temat szkoły w przerosli. W tym momencie nie chciałbym aby moje dziecko się tam uczylo. Atmosfera jest fatalna a nauczyciele traktują uczniów w zależności jakie zdanie mają na ich rodziców…. Moim zdaniem wymówka jest również wyposażenie klas.. Nie oszukujmy sie ale prawda jest taka że mało kiedy nauczyciele z tego korzystają. Wychodzę też z tego założenia że gimna nir rozwija się tylko dlatego, że jest w niej kilku bądź kilkunastu zazdrosnych ludzi. Przez z nim nie ma w niej właśnie biogazowni, wiatraków i pewnie kilku innych inwestycji. LUDZIE NIE POZWALAJCIE NA TO. W przeciwnym razie gimna rozwinie się wtedy i tylko wtedy ( o ile nie będzie za późno) gdy protestujący ze względu na swój wiek nie będą już w stanie nic na to powiedzieć

  1. Mieszkaniec gminy Odpowiedz

   Ma pani absolutna rację! Zamieszanie w gminie zrobił jeden z mieszkańców wsi Kruszki i nir wiem jakim prawem jest radnym! Prawda jest taka, że ludzie już dawno powinni dać mu do słuchu i sprowadzić na ziemię, to co ten człowiek wymyśla jest conajmniej niemoralne i nieetyczne

 31. Czytelnik Odpowiedz

  Dziwię się ze jeszcze nie dostał po twarzy … powinien siedzieć w domu i się nie ruszać ze wstydu . Niech się nie wtrąca w sprawy gminy !

 32. darek Odpowiedz

  A co ma wspólnego biogazownia i większa ilość wiatraków w wioskach ,każdy ma swoje zdanie ,wolność słowa i nikt nikogo nie zmusi siłą do wiatraków….Kiedyś też było ciężko ,w szkołach były piece ,do szkoły też było daleko ,ktoś chciał to też się wykształcił i jakoś przeżył i super wspomina czasy dzieciństwa i lat szkolnych

  1. Buba Odpowiedz

   darek , właśnie z tych wiatraków i biogazowni, i innych inwestycji byłaby kasa na szkoły, i inne potrzeby. Ale po co coś robić jak lepiej blokować inwestycje i gardłować .A potem krzyczeć ze nie ma kasy. Ot, jaka mądrość wioskowa….

 33. x................x Odpowiedz

  Nauczyciele i Karta Nauczyciela są głównym źródłem kosztów – pensie kosztują 9/10 całości kosztów szkoły.
  W prywatnej szkole na Młynarskiego w Suwałkach nauczyciele to nie zarabiają tak dobrze pomimo że rodzice płacą za to że dziecko chodzi do prywatnej szkoły, i na dodatek nauczyciele tam pracują po 40 godzin tygodniowo. I wtedy w takiej szkole nauczyciel ma na wszystko czas – czas dla szkoły i dzieci.
  A w budżetowej tylko przelotem przez szkołę, 18 godzin pracy tygodniowo cały etat. A każde dodatkowe świetlice czy opieki to dodatkowo płatne nadgodziny.
  Zachwalaniem wspaniałych nauczycieli szkoły nie uratujecie.

 34. GŁOS Odpowiedz

  Koszty są ogromne tej szkoły, a jak wójt sam mówi nadal będą rosły. On naprawdę ma problem i jako dobry gospodarz musi znaleźć …………………….. Znaleźć ……………………………… ALE CO?.
  A radni mu pomogą albo zdradzą. A jeżeli nie poprzecie, gmina stanie się niewypłacalna i zbankrutuje. A wtedy wszyscy wyprą się tego co teraz wyrabiają i winę zwalą na Wójta. A radni trzymają w ręku swój krzyżyk, który wbijają w gminę. Ludzie obudźcie się.

 35. mieszkaniec Odpowiedz

  Jako wierny katolik żądam przywrócenia gminy w Pawłówce i będzie porządek. Poprosić ks. proboszcza o zajęcie stanowiska.

 36. Wielbicielka WÓJTA Odpowiedz

  Proszę mi pokazać wójcie(piszę bez Panie i wójcie z małej litery, bo nie mam do pana już żadnego szacunku), gdzie w szkole w Przerośli są pracownie specjalistyczne??????????? Pytam gdzie?????U woźnej w kanciapie? Wstyd mi za pana. Jak pan tak może. Uważałam pana za przyzwoitego człowieka. Od 2006 roku mój głos za każdym razem oddawany był na PANA.Dlaczego pan to robi? Przecież pracował pan w tej szkole, był jej dyrektorem. Kochanym DYREKTOREM. Gdzie pana sumienie? Proszę pamiętać, że krzywda wyrządzona drugiemu człowiekowi wraca do krzywdzącego z podwójną siłą. A pan wyrządza ogromną, powtarzam OGROMNĄ KRZYWDĘ. Zawsze na pierwszym miejscu stawiał pan na dzieci. Pamiętam jak na uroczystościach szkolnych pan to powtarzał. Teraz stał się pan ich katem. Jak się pan z tym czuje????????????????????/

  1. Anna D. Odpowiedz

   Tak,bo Pan wójt o niczym innym nie marzy jak tylko o zamknięciu szkoły w Pawłówce. I jak liczył się z ludźmi gminy przez ostatnie lata, tak nagle przestał. Bo wszystko jest takie proste, tak? Może przestańmy warczeć na siebie nawzajem, zaczynając od tego miejsca, i poszukamy rozwiązania tej nie łatwej dla wszystkich sytuacji. Idę napić się melisy, polecam.

 37. Ja Odpowiedz

  Waszą w Przerośli też. Za dużo tam niewierzących, pijaków i źle prowadzących. Sama patologia. Mówił, że zlikwiduje jak dostanie pozwolenie.

 38. Kalli Sonny Odpowiedz

  I tak zrobią co chcą. A wy (rodzice) nie macie na to żadnego wpływu – nie bądźcie naiwni. Marny wasz trud i wysiłki, choć brawa za postawę. Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z wiatrakami -to taka donkiszoteria XXI wieku.

  1. Anna D. Odpowiedz

   Rodzice mają wpływ na swoje dzieci a więc i mają wpływ na to,do jakiej szkoły pójdą! Niesamowite ale prawdziwe !:))

   1. Kalli Sonny Odpowiedz

    Twoje wypowiedzi są infantylne. Oprzytomnij i dorośnij. Czas już …. czas…. Pozdrawiam i życzę rozwagi życiowej 😉

    1. Anna D. Odpowiedz

     Proszę oceniać siebie i swoje możliwości na pierwszym miejscu bo póki co, to ocenianie i pozdrawianie innych nie wychodzi Pani najlepiej. (Nie znamy się więc nie jesteśmy po imieniu ). Lubimy gryźć innych,co? A szkoła w Pawłówce zostanie czynna na długie lata, jest dodatkowy powód, udowodnić Pani i innym, że rodzice i lokalna społeczność mają wpływ na to co się dzieje wokół nich i że potrafią się zorganizować. Te moje infantylne marzenia, ale nic nie poradzę (i nie chcę tego zmieniać) że wierzę w ludzi. ?

     1. Kalli Sonny

      Może umówimy się na kawkę i pogadamy sobie na spokojnie o „możliwościach”. ps. Mam nadzieje, że to D. to rozmiar Twojego „o Pani” rozmiaru stanika 😉

     2. Kalli Sonny

      ps 2. a dzieciaczki powinny już od dawna dojeżdżać do szkoły z prawdziwego zdarzenia tj. do Przerośli. 😉 Pozdrawiam i liczę na kawkę we dwoje 😉

     3. Bratu Pitu

      Szkoła w przerośli z prawdziwego zdarzenia? A z której strony proszę mi powiedzieć panie Kalli Sony. Od ulicy czy od boiska??????

     1. Kalli Sonny

      Szanowny Panie Anno D. jest Pan nauczycielem ze szkoły w Pawłówce na 100% 😉

    2. Anna D. Odpowiedz

     Dziękuję za komplement, ale niestety, na 100 % to tylko dwie rzeczy są pewne na tym świecie. Mam nadzieję, że szkoła będzie funkcjonować, gmina nie zbankrutuje a ludzie zamiast się poróżniać, bardziej się zjednoczą. Amen.

   2. Śmieciuchówka Odpowiedz

    Rodzice mogą decydować, ale nauczyciele nie mają prawa buntować. Ponoć jest jakaś etyka zawodu czy coś, nieprawdaż pani nauczycielko???
    Temat zaś jest wokół przekazania szkoły, jak słychać z mediów, więc nieładnie straszyć rodziców tylko dlatego, że karta nauczyciela przechodzi koło nosa.

 39. Merida Odpowiedz

  Niezależnie od wyniku całej sprawy, nie będziemy się biernie przyglądać likwidacji naszej szkoły. Robimy co możemy, działamy i walczymy.

 40. sympatyk Odpowiedz

  A Słyszeliście ten kawał że w Polsce za 20 zł nie można załatwić nic a za pół litra wszystko? Okazuje sie że nawet zostać wójtem…

 41. mieszkaniec Odpowiedz

  I tak będzie. Dowóz do Przerośli wójt zapewni i koniec kropka. Już raz głos ludu zabrał pieniądze do budżetu gminy z tyt. oze. Dla zobrazowania za – 30 arów gruntu pod inwestycje gmina pobiera ok. 3000 zł. podatku. do tego inne podatki inwestycyjne niech radni zażądają publikacji, to jest oficjalne. A ten z m. Kruszki niech nie działa na niekorzyść gminy.

  1. Anna D. Odpowiedz

   Ktoś ma tupet pisać głupoty w moim imieniu. Współczuję tej osobie.
   (Komentarz z dnia 11.02.17 o godz 16.42 to nie ja).

 42. Jestem stąd Odpowiedz

  Jeszcze nie cieszmy się tak szybko. Wróg nie śpi. Trzeba być czujnym i mieć oczy szeroko otwarte. W tym wypadku ufać nie należy. Ale walczymy.

  1. Jestem stamtąd Odpowiedz

   Wróg nie śpi??? Donkichoteria…. nowy serial pt. „Jak wywołałem III wojnę światową”. Widać, że Franek Brzęczyszczykiewicz „godnych” następców ma.

   1. Jestem stąd Odpowiedz

    Drogi Panie/Pani Jestem stamtąd „wróg nie śpi”to taka metafora, jeśli rozumie pan, co to jest metafora. Akurat postawa Franka Brzęczyszczykiewicza bardzo mi się podobała. Facet miał dużo szczęścia, na które i my liczymy. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

 43. Melisa Odpowiedz

  Walka jest tam, gdzie brak rozwagi i rozsądku. Zamiast krzyczeć i gardłować trzeba usiąść i rozważyć rożne możliwości. Na pewno znajdzie się i taka, która da istnienie szkole i zmniejszenie jej kosztów. Nie można kosztem kilku wsi zaprzepaszczać finansów całej gminy i jej mieszkańców. Ci, co biorą kredyty wiedzą, że niełatwo je spłacić… Ci, co krzyczą że zabiorą dzieci do Suwałk czy Jeleniewa – jak będzie nie po ich myśli – wcale nie mają słusznych celów, tylko awanturnictwo i pieniactwo. Polacy zawsze tak mieli: liberum veto, a później choćby potop…. Zdrowego rozsądku brak.

 44. tutejsza Odpowiedz

  Z dużej chmury mały deszcz. Nauczyciele buntują naiwnych rodziców, a jak zostanie szkoła 3-klasowa to zostaną bez roboty. I dobrze. Karta nauczyciela nie jest dożywotnia. A za 2-3 lata znów po gimnazjum godzin zabraknie. Do Biedry i Lidla , na taśmę do roboty. Za najniższą krajową. Jak inni, ciężko sobie popracować i zobaczyć skąd się chleb je.

  1. Anna D. Odpowiedz

   Jeśli nie próbowało się innego chleba niż swój to skąd mamy wiedzieć jak smakuje kogoś? Bo tak nam się wydaje?

  2. Anna D. Odpowiedz

   Dziwi mnie to, jak bardzo co niektórym ludziom zależy na zamknięciu szkoły w Pawłówce i jak mocno gryzą tych,co mają prawo (a nawet obowiązek) chronić ją. Nie musimy być wobec siebie wrogami, bądźmy ludźmi, stać nas na to?
   (Kali S,oby Twoim życiem nikt nie sterował tak jak Ty próbujesz robić to dla innych,a człowiek powinien uczyć się współpracy a nie rywalizacji, w takich szkołach i firmach są odnotowywane najlepsze wyniki, serio).

 45. Pyza Odpowiedz

  A pani „tutejsza” to chyba nauczycielka (tylko ciekawe z jakiej szkoły) bo tak się orientuje w przyszłości oświaty i Kartę Nauczyciela zna. Oj nieładnie, nieładnie pani kochana, bo nie wiadomo czy sama kiedyś na taśmie nie stanie. A w biedrze i lidlu nie hańba pracować, tam płacą może i lepiej niż w szkole

  1. Kalli Sonny Odpowiedz

   Ja tam swoje też podtrzmuje, że do Przerośli dzieci powinne jeździć. Szkoła duża i z możliwościami. Tych pare waszych dzieci do każdej klasy wchłonie i znaku nie będzie. Większe klasy – lepsza rywalizacja. Jest z kim pokonkurować.
   Pyza, melisy zaparz i się nie ekscytuj, z tej PAWŁÓWKI. Znajoma siedzi na kasie w markiecie, dobrze zarabia, umówię was na kawę i się dogadacie 🙂

   1. Pyza Odpowiedz

    A kto powiedział ze one szkołe w Przerośli zasilą. To rodziców sprawa gdzie dzieci zapiszą jak nie daj Boże Pawłówkę rozwiążą.Melisę już piłam,a tobie siemię lniane polecam. Wiadomo na jakie schorzenia pomaga. A ze znajomą umówić mnie możesz, bo świeżo po kursie na kasy jestem i pracy usilnie szukam.

    1. Pyza Odpowiedz

     Ja się z dyskusji już wyłączam bo do niczego ona nie prowadzi. Proszę tylko pana kalli sony żeby o dzieci z Pawłówki się modlił, bo tu przecież o nich chodzi. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru.

  2. tutejsza Odpowiedz

   Nie bardzo rozumiem, Pyza. Ja właśnie w Biedrze od dwóch lat już pracuję, więc właśnie moja praca mnie nie hańbi. Jest ciężka, ale da się z tego żyć. Tobie też polecam.

   1. Pyza Odpowiedz

    Pani tutejsza ja napisałam, że żadna praca w biedrze czy gdzie indziej nie hańbi. Proszę jeszcze raz przeczytać co napisałam.

  3. mieszkam tu Odpowiedz

   Też chciałabym mieć takie przywileje jak nauczyciele. W małej wiejskiej szkole to się nie przepracowują. A Karta nauczyciela i reforma oświaty to raczej żadna tajemnica. Po prostu – nauczyciele z Pawłówki nie mają prawa oczekiwać czy rościć, że kosztem innych ludzi z gminy mają mieć wysokie zarobki. I tylko tyle i aż tyle mam do powiedzenia.

   1. Jaro Odpowiedz

    Słyszałem, że w gminie też poobniżali wynagrodzenia bo nie mają tyle pieniędzy. Nie popieram dalszego zadłużania gminy kosztem garstki dzieci. Przepraszam ale tak uważam 🙁
    Może w większych klasach innych szkół nie nauczą lepiej, ale i nie gorzej.

 46. Mieszkaniec Suwalszczyzny Odpowiedz

  Mieszkam w okolicy Smolnik walczyłem o utrzymanie tej szkoły przez kilka lat się udało.Z perspektywy czasu do dziś mam ;moralniaka; byłem radnym w gminie Wiżajny gdy zaczeliśmy likwidować małe szkoły wiem jedno Wójt ma rację ekonomia decyduje o większości działań.Tyle że likwidacja szkoły małej która integruje lokalną społeczność to jest zbrodnia na na narodzie.Pieprzy się nam o MALYCH OJCZYZNACH a jednocześnie przez takie działania przerywa się te najprostsze nitki które łączą wspólnoty.Ale to są dylematy naszych czasów.Moim osobistym zdaniem reformę edukacji trzeba zacząć od likwidacji nie szkół ale karty nauczyciela [przepraszam wszystkich pedagogów] nie powinniście mieć pracę ale WYCHOWYWAĆ i nauczać a obecnie z tym jest problem.Moje dzieciaki są już dorosłymi ludźmi syn studiuje w Anglii córka skończyła edukację w kraju i nikt mi nie wmówi że lepsza jest większa czy mniejsza szkoła .Ważni są ludzie którzy wychowują młodzież. A wyborów prostych w życiu nie ma .A do mieszkańców Gminy Przerośl nie warczcie na siebie to nic nie da spróbujcie znaleźć sposób na porozumienie może fundacja może stowarzyszenie pomoże ciąć koszty i utrzymać małą szkołę .Pozdrawiam.

  1. od serca Odpowiedz

   W pełni się z Panem zgadzam. Mądra wypowiedź. Niestety, ja też podzielam pańskie opinie. W szczególności uważam tak samo – że należy zlikwidować przede wszystkim kartę nauczyciela. To narzędzie deprawuje nauczycieli, i promuje byle jakość w oświacie. Bo zatrudniony z karty nauczyciela jest jak święta krowa – nic i nikt nie może mu zrobić, jak jest zatrudniony przez mianowanie. A ci, którzy chcą coś naprawdę robić – nie mają motywacji bo są mobbingowani przez koleżanki i kolegów z pracy za to że chcą coś więcej robić dla ucznia.

  2. Jula Odpowiedz

   Do Mieszkańca Suwalszczyzny .W sumie ma Pan rację. Trudne to wszystko i bolesne. Nie tylko gminy z czasem likwidują szkoły. Przychodzi taki czas że i stowarzyszenia nie dają rady. Wszędzie brutalna ekonomia, a z pustego i Salomon nie naleje. Nie każdy też docenia trud i podejmowane próby, bo liczy się czyjeś NIE i już. Nawet nie ważne czy racjonalne, poparte argumentami czy nie, byle głośne.

 47. Renia Odpowiedz

  To miłe co Pan napisał, dziękuję, lecz mnie osobiście nie interesuje współpraca ze stowarzyszeniem w szkole do której ma chodzić moje dziecko. Płacę podatki i chcę, żeby szkoła prowadzona była przez gminę. Pozdrawiam!

 48. ja Odpowiedz

  Renia, tak czy siak szkoła będzie zamknięta, bo nie ma i nie będzie na jej utrzymanie pieniędzy. Jest tylko kwestia kiedy, czy za rok, za 2 czy za 3.

 49. przeroślanka Odpowiedz

  Renia, to że chcesz to jest za mało. Wyświechtane hasło” bo ja płacę podatki” do lamusa. Dbaj o rozwój dziecka, a ten w szkole gminnej jest znacznie lepszy.

 50. Hela Odpowiedz

  Renia, ja też płacę podatki. I nie chcę by z nich była finansowana zbyt kosztowna szkoła, w której niedługo będzie więcej nauczycieli niż dzieci. Sorry, bo coś nie halo z twoimi argumentami. Radni też powinni myśleć racjonalnie, o całej gminie a nie tylko o tobie. Inni też podatki płacą. Fakt, że może trochę daleko dowieźć dzieci, ale tak naprawdę to nie pierwsza gmina w której dzieci dojeżdżają dalej. I się uczą i na ludzi wychodzą. To szkoła samodzielności, przyda się potem w życiu, które też nie jest łatwe.

 51. racjonalny Odpowiedz

  Mnie się wydaje, że tu największy ból (nie powiem czego) mają nauczyciele i podgrzali atmosferę do czerwoności. Tu tkwi cały problem – że małe szkoły są ZA DROGIE!!!!
  Tam, gdzie już szkoły przekazano, problemy nauczycieli się skończyły. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 52. Beza Odpowiedz

  A już dajcie spokój i przestańcie spekulować. A że nauczyciele, że rodzice a niedługo się okaże że Franek Brzęczyszczykiewicz tu miesza. Zamkną to zamkną. Nie zamkną to nie zamkną. Zycie toczy się dalej i trzeba o zdrowie się modlić a nie do oczu sobie skakać. Ja na tyle. Kropka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.