Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zdzisiek zaczął służbę

08.01.2021

Suwałki

Nowego funkcjonariusza ma Komenda Miejska Policji w Suwałkach. To 2-letni Zdzisław, owczarek niemiecki. Właśnie zakończył szkolenie i przystąpił do pracy: patrolowania, tropienia zapachów ludzkich, a kiedy minie pandemia – będzie zabezpieczał masowe imprezy. Jego opiekunem jest młodszy aspirant Piotr Dembiński, który wcześniej, przez osiem lat pracował z Tazerem. Kiedy Tazer przeszedł na emeryturę Piotr Dembiński zabrał wieloletniego towarzysza do własnego domu i rozpoczął służbę właśnie ze Zdzisławem.

Rozpoczęcie służby poprzedziło wielomiesięczne szkolenie. W tym czasie Zdzisław poznawał swojego przewodnika i uczył pracy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Słukowicach.

W sumie w suwalskiej komendzie służy 10 psów. Zajmują się patrolowaniem, szukaniem narkotyków, środków wybuchowych i zaginionych. Policjanci wykorzystują ich doskonały węch. Jak mówi Eliza Sawko, oficer prasowy suwalskiej policji, to bardzo pożądana cecha.

Teraz Zdzisława czeka kilka lat pracy. Po nich emerytura, którą policyjne psy zwykle spędzają u boku swoich opiekunów.

W Polskiej Policji służą psy i konie. Z umiejętności innych zwierząt formacja nie korzysta. Jeśli już się pojawiają w okolicy komend, to przypadkiem.Autor: AP