Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zmarła Dagmara Falk

26.03.2019

Suwałki

Zmarła Dagmar Falk, Honorowy Obywatel Suwałk, przyjaciel Muzeum Okręgowego w Suwałkach, miłośniczka Polski i Suwalszczyzny. Miała 106 lat. Zmarła w miejscowości Lund w Szwecji.

Studiowała slawistykę, w tym język polski. W 1936 roku obroniła licencjat z filozofii. Po ukończeniu studiów, przez dwa lata pracowała w Szwedzko-Polskiej Izbie Handlowej, utrzymując ożywione kontakty z Polską. W Gdyni poznała wybitnego językoznawcę, kierownika Katedry Języków Słowiańskich na Uniwersytecie w Lund, Knuta Olofa Falka.

W 1945 roku wzięła z nim ślub i przeprowadziła się do Lund, gdzie mieszkała do śmierci. Wraz z Zygmuntem Łakocińskim, lektorem języka polskiego na Uniwersytecie w Lund, wyjechała do Niemiec, gdzie zbierała polskich uchodźców wojennych i byłych więźniów obozów koncentracyjnych, a następnie wywoziła ich do Szwecji. W trudnych latach stanu wojennego i kryzysu ekonomicznego lat osiemdziesiątych, angażowała się w pomoc materialną i finansową wielu mieszkańcom Suwalszczyzny.

Po śmierci męża w 1990 roku, Falk nadal żywo interesowała się Polską, a zwłaszcza Suwalszczyzną i przemianami zachodzącymi w naszym kraju.

W 2005 roku wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach z okazji 50-lecia rozpoczęcia badań cmentarzyska w Szwajcarii i powstania Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej.

Wiosną 2007 roku Dagmar Falk zdecydowała się przekazać całą spuściznę naukową Knuta Olofa Falka oraz wiele materiałów Szwedzkiej Ekspedycji Jaćwieskiej Muzeum Okręgowemu w Suwałkach.

Za swój czyn oraz wieloletnią sympatię do Polski, a szczególnie Suwalszczyzny i jej mieszkańców, w tymże roku została wyróżniona przez władze miasta prestiżowym tytułem Honorowego Obywatela Suwałk, a także zaliczona w poczet Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Autor: PF
Źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach