Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji 22 kwietnia 2018

Na żywo: Suwałki  | Ełk 

na antenie
Diana Kotarska
Diana Kotarska

ogłoszenia

Ogłoszenia

Odstęp


Zobacz „puti putka”

Foto: radio5.com.pl

Augustów

Las w Puszczy Augustowskiej przy użyciu „puti putka” odnawiali w środę (19.04) leśnicy z Nadleśnictwa Szczebra. „Puti putek” to specjalne urządzenie, które pozwala szybko i łatwo sadzić sadzonki z bryłką ziemi. Urządzenie zaprezentował Paweł Gliński z Nadleśnictwa Szczebra.

Dzięki „puti putkowi” jedna osoba potrafi wysadzić dziennie ponad tysiąc drzewek. W przypadku tradycyjnej metody potrzebne są dwie osoby, które sadzą dziennie średnio pół tysiąca drzewek.  Problem w tym, że urządzeniem można sadzić tylko drzewka hodowane w specjalistycznych szkółkach kontenerowych. Jedna z nich działa w Nadleśnictwie Suwałki.

Szybkość sadzenia to nie jedyny atrybut urządzenia. Jak powiedział Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku,  drzewko posadzone z bryłką ziemi jest silniejsze i zdrowsze.

Dodajmy, że w północno-wschodniej Polsce  leśnicy sadzą średnio 30 milionów drzew rocznie. Od drugiej wojny światowej w tej części kraju przybyło 200 tysięcy hektarów lasów.


Autor: AP     Źródło: Radio 5Data: 19 kwietnia 2017

   
Tagi:
Portal radio5.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.