Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zobacz „puti putka”

Las w Puszczy Augustowskiej przy użyciu „puti putka” odnawiali w środę (19.04) leśnicy z Nadleśnictwa Szczebra. „Puti putek” to specjalne urządzenie, które pozwala szybko i łatwo sadzić sadzonki z bryłką ziemi. Urządzenie zaprezentował Paweł Gliński z Nadleśnictwa Szczebra.

Dzięki „puti putkowi” jedna osoba potrafi wysadzić dziennie ponad tysiąc drzewek. W przypadku tradycyjnej metody potrzebne są dwie osoby, które sadzą dziennie średnio pół tysiąca drzewek.  Problem w tym, że urządzeniem można sadzić tylko drzewka hodowane w specjalistycznych szkółkach kontenerowych. Jedna z nich działa w Nadleśnictwie Suwałki.

Szybkość sadzenia to nie jedyny atrybut urządzenia. Jak powiedział Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku,  drzewko posadzone z bryłką ziemi jest silniejsze i zdrowsze.

Dodajmy, że w północno-wschodniej Polsce  leśnicy sadzą średnio 30 milionów drzew rocznie. Od drugiej wojny światowej w tej części kraju przybyło 200 tysięcy hektarów lasów.


2017-04-19 15:05:22