Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Żołnierze na misjach dostaną więcej od bliskich

17.10.2018

region

Zdjęcia, filmy, pamiątki rodzinne, książki czy suchy prowiant – takie przedmioty mogą wysłać do żołnierzy służących na misjach ich rodziny i przyjaciele. Tak zaopatrzone paczki jednostki wojskowe przyjmują do wysyłki dwa razy w roku – przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

– Ten rok jest wyjątkowy, bo okazji do obdarowania bliskich w wojsku jest o jedną więcej – mówi major Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Obecnie polskie kontyngenty wojskowe stacjonują między innymi w Afganistanie, Iraku, Kosowie, na Łotwie czy w Rumunii.

Swój czas spędzony na zagranicznej misji dobrze pamięta ełczanka, obecnie dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej, podporucznik Agnieszka Pasko, służąca w Afganistanie podczas 9. i 10. zmiany. Ona i jej kompani również otrzymywali w tym czasie paczki z Polski. Pasko przyznaje, że mundurowi prosili bliskich często o prozaiczne rzeczy, które dla nich miały szczególną wartość.

Zbiórkę paczek z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowała także 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, której żołnierze służą na Łotwie. Choć tam przyjmowanie paczek na 11 listopada już się zakończyło, to od listopada zbierane będą już paczki na Boże Narodzenie.

Z tej okazji oficer prasowy brygady kapitan Anna Bielak-Pestka przypomina, co może znajdować się w takich przesyłkach.

Na Łotwie służy około stu żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Mundurowych z Giżycka zastąpią w grudniu ich koledzy z jednostki, którzy współtworzyć będą 4. zmianę PKW Łotwa.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp