Słuchaj nas online SUWAŁKI | EŁK

Zostań żołnierzem na jeden dzień. Nowy pomysł MON

02.07.2019

Ełk/region

Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej na… jeden dzień. To wyzwanie, jakie rzuca obywatelom Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podjąć rękawicę może każdy, kto ukończył 18 lat, nie był karany za przestępstwo umyślne i jest w dobrej kondycji psychofizycznej. W każdą sobotę, od 13 lipca do 24 sierpnia wybrane jednostki wojskowe będą pokazywać potencjalnym rekrutom, jak wygląda praca w mundurze. Szkolenie rozpoczynać się będzie o 10:00, a kończyć o 19:00. Będzie krótko, ale intensywnie.

– To dobry pomysł na przekonanie osób, które myślą o wojsku, ale nie są jeszcze zdecydowane – mówi major Jan Suwara z ełckiej WKU.

Na Warmii i Mazurach jednodniowe szkolenia przeprowadzą: 9. Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim i 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, odpowiednio w dniach 13 lipca i 17 sierpnia.

MON regularnie zachęca młodych Polaków do wstępowania w szeregi armii. Z początkiem lipca ruszyła kolejna odsłona kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Tym razem wojskowi wyjdą na ulice miast trzech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Będą opowiadać o własnych doświadczeniach, możliwościach kariery, wskażą także, dokąd udać się po szczegółowe informacje, dotyczące służby.

– Kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” służy temu, aby Wojsko Polskie było liczniejsze – podkreślał 1 lipca w Łebie szef MON, Mariusz Błaszczak.

Resort obrony narodowej oszacował, że od czasu inauguracji kampanii w 2018 roku chęć wstąpienia do wojska wyraziło prawie 17 tysięcy osób.

Źródło: Radio 5
Autor artykułu: mp