5 powodów, dla których warto inwestować w fundusze agresywnego wzrostu

fundusze

Jedyną stałą cechą rynku jest zmienność. Przykładem jest epidemia COVID-19, która pokrzyżowała wiele planów i wstrząsnęła gospodarkami całego świata. Wiele dotychczasowych strategii inwestycyjnych stanęło pod dużym znakiem zapytania. Mimo wszystko, to dobry czas na inwestowanie w fundusze agresywnego wzrostu – sprawdź dlaczego!

Powód 1. Niskie oprocentowanie lokat
Ulokowanie oszczędności na nisko oprocentowanych lokatach nie przyniesie praktycznie żadnego zysku, a inflacja powoduje utratę ich wartości w czasie. Nie ma co liczyć na wzrost stawek procentowych, okresy kryzysów — takich jak ten spowodowany pandemią COVID-19 – zawsze skutkują obniżeniem procentu od lokat i dopiero bardzo wysoka inflacja skłania banki do podwyższania oprocentowania.
Na to obecnie się nie zanosi. Nie ma warunków, aby ten scenariusz galopującej (kilkunastoprocentowej) inflacji się ziścił. Pieniądze wpompowane przez rząd w rynek w ramach programów „Tarczy Antykryzysowej” mają na celu powstrzymanie ryzyka deflacji, czyli ucieczki kapitału z inwestycji do pieniądza w gotówce jako bezpiecznej przystani w okresie braku prosperity.

Powód 2. Koniec najmu krótkoterminowego
Wiele osób inwestowało dotąd swoje nadwyżki finansowe w mieszkania, szczególnie w centrach dużych miast i kurortach turystycznych, celem świadczenia usług wynajmu krótkoterminowego. Wynajem ten obsługiwał ruch turystyczny i biznesowy. Jak wynika z informacji zarządców nieruchomości, pandemia uderzyła w ten rynek wyjątkowo, zmniejszając zainteresowanie najmem nawet o 75%. To jednak nie koniec problemów.
Europejskie państwa i władze miast dążą do ograniczenia obsługującego turystów najmu krótkoterminowego. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym jest chęć skierowania turystów do branży hotelarskiej i uzyskanie z tego tytułu dodatkowych dochodów podatkowych (PIT, CIT, VAT, podatek od nieruchomości). Drugim to przeciwdziałanie ucieczce mieszkańców na przedmieścia i wyludnianie się centrów, skutkuje to codziennymi korkami w komunikacji, ogromnym zużyciem paliw (emisje CO2). Trzecim powodem jest przeciwdziałanie niedoborowi mieszkań na rynku, które teraz są zajmowane przez najemców krótkoterminowych.
Taka sytuacja skłania inwestorów do rozważenia innych form inwestowania, a chęć zdyskontowania zaniżonych wartości instrumentów finansowych w inwestycje, na przykład poprzez agresywne fundusze inwestycyjne.

Powód 3. Odbicie na giełdzie
Giełda jest stosunkowo najbardziej długoterminowo odporna na mocne zawirowania koniunktury. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest wysoka płynność instrumentów finansowych, co pozwala na szybką reakcję na nadchodzące zmiany na rynku i aktualizacje wycen. Drugim jest stały, systemowy dopływ kapitału, który uzupełnia poniesione straty i szybko generuje nadwyżki.
Polska giełda zaliczyła ostry spadek na początku pandemii COVID-19, indeks WIG spadł w ciągu trzech tygodni z 58 tys. punktów na 38 tys., jednak już trzy miesiące później wrócił na pułap powyżej 50 tys. i kontynuuje trend wzrostowy. Ostrożni inwestorzy wyprzedali swoje walory, widząc spustoszenie, jakie COVID-19 wywołał w Chinach.

Powód 4. Ryzykowne inwestowanie samodzielne
Inwestowanie możemy realizować samodzielnie, wymaga to jednak znajomości systemu finansowego, dostępu do analiz i współpracy ze specjalistami, drugą opcją jest wybór odpowiedniego funduszu inwestycyjnego, który tymi zasobami dysponuje. Ciekawą ofertę ma na przykład Skarbiec Spółek Wzrostowych.
Fundusze inwestycyjne dysponują źródłami informacji, wiedzą i doświadczeniem pozwalającym na właściwą ocenę potencjalnego celu inwestycyjnego pod względem jego atrakcyjności fundamentalnej i technicznej (aktualnej wyceny rynkowej). To sprawia, że są naturalnym wyborem dla wielu osób, które chcą korzystać ze wzrostu giełdy, a jednocześnie nie chcą podejmować ryzyka samodzielnych decyzji, w trudnych warunkach.

Powód 5. Gwałtowne zmiany na świecie.
Wraz z zakończeniem kadencji prezydenta Trumpa świat wkroczył w nowy okres niepewności. Nie wiadomo czy twarda polityka wobec chińskiej ekspansji gospodarczej zostanie utrzymana. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Tymczasem silne spadki zaliczyły dwie platformy społecznościowe, Twitter i Facebook, wskutek oskarżeń o uciszanie głosu konserwatywnej części społeczeństwa. Zyskują na tym alternatywne nośniki, Gabi Parler. Google próbował nagiąć do swoich potrzeb rząd Australii i mocno się na tym przejechał, tracąc wizerunek przyjaznego dostawcy. Czy to oznacza, że dotychczasowi liderzy wzrostów najlepsze mają już za sobą i należy bacznie przyglądać się konkurencji? Odpowiedź na to pytanie warta jest ogromne pieniądze, a te ulokowane są na giełdzie.
Silne zawirowania i chwiejność sytuacji sprzyjają odważnym ruchom i śmiałym strategiom. W tej sytuacji dobrze wybrane agresywne fundusze inwestycyjne mogą być strzałem w dziesiątkę.

Niniejsze opracowanie przygotowane przez F-Trust S.A. z siedzibą w Poznaniu ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny. Niezależnie od informacji zamieszczonych w materiale, Inwestor zobowiązany jest do określenia i oceny ryzyka inwestycji , potencjalnych korzyści oraz ewentualnych strat, jak również w szczególności charakterystyki, konsekwencji prawnych i księgowych transakcji, konsekwencji zmieniających się czynników rynkowych oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami, podjąć takie ryzyko. Towarzystwo oraz Fundusz nie gwarantuje realizacji określonego celu i wyniku inwestycyjnego, a uczestnik ponosi ryzyko utraty części poniżej piszemy też o całości wpłaconych środków. Ostateczna decyzja, co do zawarcia transakcji, horyzontu inwestycyjnego oraz wielkości zaangażowanych środków należy wyłącznie do Inwestora. W celu obliczenia rzeczywistego wyniku inwestycji należy uwzględnić ewentualne opłaty i prowizje związane z inwestycją.
 
Niniejsze opracowanie nie stanowi także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego. Niniejsze opracowanie nie stanowi także jakiejkolwiek innej porady w szczególności prawnej bądź podatkowej.
 
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.
 
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do niniejszego opracowania jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione. F-Trust S.A. informuje, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w niniejszym opracowaniu informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych, powszechnie dostępnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version