Kolejne województwa objęte obostrzeniami

koronawirus maski

(zdj. ilustracyjne)

Kraj

Warmińsko-Mazurskie pozostaje regionem z najgorszą sytuacją epidemiczną w skali kraju. Współczynnik zachorowań wynosi tu prawie 63 na 100 tysięcy. Dalej w kolejności są województwa: pomorskie, mazowieckie i lubuskie z współczynnikami powyżej 40. To dane, które przekazał dzisiaj (11.03) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z uwagi na rosnącą w ostatnim czasie liczbę zakażeń resort podjął decyzje o zaostrzeniu obostrzeń, stosując regionalizację. Od soboty (13.03) rozwiązania analogiczne do tych na Warmii i Mazurach wprowadzone zostaną w Pomorskiem. Od poniedziałku (15.03) zaczną obowiązywać na Mazowszu i w Lubuskiem. Do mieszkańców tych dwóch regionów zostanie wysłanych łącznie ponad 25,5 miliona maseczek – ponad 21,5 miliona do województwa mazowieckiego i 4 do lubuskiego. Dla każdego z mieszkańców zarezerwowane są po 4 sztuki.

– Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich 7 dni – mówił Adam Niedzielski.

W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tysięcy osób, które podejrzewały u siebie zakażenie koronawirusem. Z danych wynika, że to wzrost o 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia. Zwiększyło się też obłożenie łóżek covidowych. W tym tygodniu nastąpił tu przyrost zajętych miejsc o ponad 2,5 tysiąca, tydzień wcześniej o 2 tysiące.

– Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń, jeżeli chcemy, żeby osiągnęły one apogeum przed świętami – to działanie jest w naszych rękach – podkreślał minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia przypomniał, by stosować się do podstawowych zasad, chroniących przed zakażeniem – chodzi tu o utrzymywanie dystansu, noszenie maseczek i wentylację pomieszczeń. Zaapelował też, by wrócić do stosowania zasady „Zostań w domu – jeśli nie musisz, nie wychodź”. Adam Niedzielski poinformował, że infrastruktura przygotowana na leczenie pacjentów z COVID-19 zajęta jest w blisko 70 procentach. Średnia wieku chorych to 62 lata.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały:

– w województwie warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca;
– w województwie pomorskim – od 13 do 28 marca;
– w województwie mazowieckim – od 15 do 28 marca;
– w województwie lubuskim – od 15 do 28 marca.

Jakie zasady obowiązują/będą obowiązywały w tych województwach?

– zamknięte baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
– zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
– zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
– zamknięte galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
– zamknięte teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
– zamknięte kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
– zamknięte stoki narciarskie;
– zamknięte kluby fitness i siłownie.

Exit mobile version