Najczęstsze zgłoszenia dotyczą zdarzeń na drodze

Krajowa Mapa Zagrozen Bezpieczenstwa

Radio 5 (zdj. ilustracyjne)

Ełk/region

Ponad 1 milion 800 tysięcy zgłoszeń zostało naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policyjny system działa od 2016 roku. Na wirtualnej mapie anonimowo można wskazać miejsca, gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Nie chodzi o pilne interwencje, ale o powtarzające się nieodpowiednie zachowania.

Agata Kulikowska de Nałęcz z komendy policji w Ełku przyznaje, że zgłoszenia z terenu powiatu najczęściej dotyczą zdarzeń na drodze.

 

Do wyboru jest wiele kategorii. Za pośrednictwem mapy możemy poinformować mundurowych na przykład o miejscach nielegalnej wycinki drzew czy urządzania amatorskich rajdów samochodowych. Możemy też dać sygnał o ulicach i skrzyżowaniach w swoim otoczeniu, które są nieprawidłowo oznakowane.

 

Mówi Agata Kulikowska de Nałęcz i dodaje, że do zgłoszenia można dołączyć również zdjęcia z danego miejsca.

 

Mapa działa też w formie aplikacji na telefony. Odkąd została uruchomiona skorzystało z niej blisko 2,5 miliona użytkowników.

Gdy ją odwiedzimy, warto zwrócić uwagę na legendę. Różnymi kolorami zaznaczone są zgłoszenia nowe, potwierdzone i niepotwierdzone. Pozwala to uniknąć dublowania interwencji. Policja może samodzielnie zająć się rozwiązaniem danego problemu lub przekazać go innej odpowiedniej instytucji.

Exit mobile version