Suwałki
Skwer przy ulicy Bulwarowej 5 w Suwałkach będzie nosił imię Radia 5. Stosowną decyzję w tej sprawie podjęli w środę (31.03.21) miejscy radni.
O nadanie nazwy wnioskowało Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach, Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki w Suwałkach i suwalska społeczniczka – Maria Lauryn. Jak argumentowali w przedłożonej petycji Radio 5 aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Suwałk i Suwalszczyzny od 30 lat. Podkreślili, że w okresie swojej działalności efektywnie wypełnia nie tylko funkcję informacyjną, ale też społeczną, edukacyjną, kulturalną i promocyjną. Wnioskodawcy zwrócili uwagę, że na antenie emitowane są audycje popularyzujące dziedzictwo kulturowe regionu, profilaktykę zdrowotną oraz audycje, w których omawiane są zagadnienia prawne.
Zauważyli też, ze stacja jest partnerem wielu działań dobroczynnych takich jak zbiórki, licytacje oraz inicjatorem świątecznej akcji Mikołajkowy Autobus Radia 5, której beneficjentami są dzieci z rodzin wymagających wsparcia materialnego. Pod projektem uchwały w tej sprawie podpisał się Czesław Renkiewicz, prezydent miasta.
Petycję poparł między innymi Sławomir Sieczkowski z ugrupowania Mieszkańcy Suwałk. Jak mówił, skwer przy ulicy Bulwarowej kojarzy się z Radiem 5 w sposób naturalny, a nazwy powinny wynikać z naturalnych odruchów suwalczan. W podobnym tonie wypowiedział się Marek Lech Zborowski-Weychman z klubu „Łączą nas Suwałki”. Zwrócił uwagę, że w Polsce wiele miejsc nosi nazwy jednej z publicznych stacji radiowych. Poparcie wyraził też Jacek Niedźwiedzki z ugrupowania Platforma Obywatelska. Nowoczesna, Koalicja Obywatelska. Sugerował, aby uszanować głos seniorów, którzy stoją za inicjatywą.
Przeciwko był klub radnych Prawo i Sprawiedliwość. Jak mówił Jacek Juszkiewicz, przewodniczący klubu, radni PiS z zasady nie popierają nadawania nazw firm i przedsiębiorstw placom, ulicom i skwerom. Natomiast Jacek Roszkowski z klubu PiS zarzucał, że nazwa jest bezpłatną reklamą Radia 5 i nie można porównywać lokalnej stacji do ogólnopolskich.
Za przyjęciem uchwały o nadaniu nazwy Radia 5 głosowało 14 rajców, 7 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.