Rwa kulszowa – czym się objawia i jak ją leczyć?

rwa kulszowa

8 na 10 Polaków odczuwa dolegliwości związane z kręgosłupem i coraz częściej są to młodzi ludzie, w sile wieku. Część problemów z kręgosłupem ma związek z siedzącym trybem życia i wielogodzinną pracą za biurkiem. Nieco inaczej jest z rwą kulszową.

Wśród najpopularniejszych schorzeń kręgosłupa wymienia się narastające wraz z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe, typową dla pracowników spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej dyskopatię czy osteoporozę, będącą domeną ludzi po 50-tce. Do jednych z najczęściej zgłaszanych lekarzom problemów z kręgosłupem należy też rwa kulszowa. Czym się charakteryzuje, jak przebiega i jakie mogą być jej pierwsze objawy?

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa (inaczej zapalenie nerwu kulszowego) to schorzenie objawiające się bólem w dole pleców (odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa), który może promieniować do pośladka, ud, tylnej powierzchni uda, a nawet stóp. Najprościej mówiąc, ból odczuwany w rwie kulszowej jest efektem ucisku korzeni nerwowych tworzących nerw kulszowy.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Samodzielne zdiagnozowanie rwy kulszowej nie jest proste i nie powinniśmy się tego podejmować. Istnieją jednak niepokojące objawy, które mogą wskazywać na rwę kulszową i które powinniśmy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu. Należą do nich:
– Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym promieniujący do nóg, który występuje po dłuższym przebywaniu w pozycji z pochylonym do przodu tułowiem;
– Napady bólu kręgosłupa połączone z odczuwanymi przykurczami mięśni tylnej części ud;
– Napady bólu kręgosłupa wywołane konkretną przyczyną, np. zmarznięciem pleców na wysokości lędźwi, dużym wysiłkiem fizycznym (np. dźwignięciem ciężaru), nagłej zmianie pozycji kręgosłupa (skręt kręgosłupa).
– Utrudniający chodzenie ból promieniujący do pośladków, łydek i stóp.

W przypadku rwy kulszowej wywołanej neuropatią zakaźną lub cukrzycą objawy choroby pojawiają się stopniowo. W zaawansowanym etapie choroby może wystąpić drętwienie w nogach, zaburzenia czucia czy drętwienie nóg.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Ponadto objawy rwy kulszowej mogą być wywołane zmianami zwyrodnieniowymi krążków międzykręgowych (dyskopatia), wypadaniem krążków miedzykręgowych (wypadnięcie dysku) i innymi zmianami w stawach międzywyrostkowych. Inne przyczyny rwy kulszowej to schorzenia, które prowadzą do ucisku i drażnienia nerwu kulszowego. Należą do nich: nowotwory tkanek okolicy lędźwiowo-krzyżowej lub rdzenia kręgowego, miejscowe stany zapalne lub ropne w okolicy pośladkowej, neuropatia towarzysząca cukrzycy lub niektórym chorobom zakaźnym.

Leczenie rwy kulszowej

Do leczenia rwy kulszowej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Preparaty podawane są doustnie lub domięśniowo poprzez zastrzyk. Podaje się także leki zmniejszające napięcie mięśni.

W przypadku łagodnego przebiegu choroby można miejscowo stosować maści zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Maści te dostępne są bez recepty (np. maść z ketoprofenem). Ulgę w bólu przynoszą też maści rozgrzewające.

 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version