Jak przygotować się do zajścia w ciążę?

brzuch

Ciąża to piękny i wyjątkowy, ale też wymagający okres w życiu kobiety. Każda przyszła mama zastanawia się, jak najlepiej przygotować się do nowej roli, aby przeżyć ten czas radośnie i zapewnić bezpieczeństwo maluszkowi. Jakie kroki należy podjąć, jeśli staramy się o dziecko?

Na świadome macierzyństwo składa się kilka czynników. Po pierwsze jest to zaplanowanie, kiedy chcemy mieć dzieci i ile. Choć niekiedy życie bywa przewrotne i krzyżuje nasze plany, to można podjąć pewne kroki, które ograniczą ryzyko wystąpienia powikłań podczas porodu, polepszą kondycję przyszłej mamy i zwiększą szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Wspomniane działania to zarówno zmiana trybu życia, wprowadzenie nowych nawyków, jak i konsultacje z lekarzem i zrobienie stosownych badań. Od czego więc zacząć?

Po pierwsze – badania i leczenie

Przygotowanie do ciąży należy zacząć od wizyty u ginekologa. Lekarz przeprowadzi podstawowe badania, wykona USG narządów rodnych i zleci badania (badania krwi, moczu i poziomu hormonów). Przed zajściem w ciążę należy wyleczyć infekcje intymne a także… uzębienie. Stany zapalne uzębienia matki mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się w jej ciele płodu.

Źródło: https://www.mamazone.pl.

Po drugie – kondycja

Regularna aktywność fizyczna, nawet niezbyt intensywna (np. dłuższy spacer) przygotuje organizm do ciąży i porodu. Poza tym, jeśli organizm jest utrzymany w dobrej formie i odstresowany, zajście w ciążę będzie łatwiejsze. Warto pamiętać, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga, obniżają płodność, rozregulowując gospodarkę hormonalną i zaburzając przebieg cyklu miesiączkowego. Jeśli marzysz o zajściu w ciążę, twoje optymalne BMI powinno mieścić się w przedziale 18 – 25.

Po trzecie – odpowiednia dieta

Po zajściu w ciążę wiele kobiet musi zmienić swoje nawyki żywieniowe. Niektóre produkty spożywcze i napoje, dotąd towarzyszące nam na co dzień, są całkowicie zakazane, np. alkohol. Podczas starań o dziecko napoje wysoko procentowe należy zupełnie ograniczyć, aby w razie zajścia w ciążę nie narażać płodu na ich szkodliwe działanie.

Niektóre produkty powinny pojawić się w jadłospisie w zwiększonych ilościach, ponieważ korzystnie wpływają na rozwijający się płód i zdrowie. Prawdopodobnie będziesz musiała zwiększyć liczbę świeżych warzyw w swojej diecie (2-3 razy dziennie) oraz owoców (najlepsze będą te zawierające witaminę C – owoce cytrusowe i maliny). Warto też częściej sięgać po ryby i źródła wapnia, czyli mleko i jogurty. Bardzo wartościowe są też produkty z pełnego ziarna, zawierające witaminy z grupy B, np. kasze, pełnoziarnisty chleb, makarony.

Po czwarte – naturalna suplementacja

W zajściu w ciążę pomaga też spożywanie niektórych ziół. Szczególnie zalecany jest wiesiołek (zwiększa ilość śluzu w szyjce macicy) i niepokalanek mnisi, który reguluje poziom hormonów płciowych. Z kolei pokrzywa wzmocni organizm. Należy jednak pamiętać, że zioła wykazują bardzo silne działanie, a niektóre wchodzą w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami. Dlatego uzupełnienie diety o zioła należy skonsultować z lekarzem i sprawdzić, czy nie kolidują z już przyjmowanymi substancjami.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version