Rocznica śmierci Henryka Minkiewicza

page

https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Minkiewicz

Suwałki/Katyń

9 kwietnia 1940 roku z rąk katów NKWD w Katyniu zginął suwalczanin Henryk Minkiewicz-Odrowąż. Z racji spokrewnienia z mieszkającym na Litwie szlacheckim rodem Minkiewiczów herbu „Odrowąż”, jego nazwę często dodawał do swojego nazwiska. Urodził się 19 stycznia 1880 roku w Suwałkach, w rodzinie mieszczańskiej.

Był pierwszym dowódcą Korpusu Ochrony Pogranicza, działaczem politycznym, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Henryk Minkiewicz był bratem – mającego w Suwałkach swoją ulicę – Romualda Minkiewicza.

Henryk Minkiewicz-Odrowąż pochodził z Suwałk, był weteranem I wojny światowej, w czasie której walczył w Legionach Polskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej był dowódcą 2. Dywizji Piechoty Legionów.

16 lutego 1925 roku prezydent RP Stanisław Wojciechowski mianował go dowódcą KOP. Po sowieckiej agresji na Polskę, 17 września 1939 roku został aresztowany i – pomimo zaawansowanego wieku oraz statusu oficera w stanie spoczynku – osadzony w obozie w Kozielsku.

Był najwyższym rangą jeńcem w obozie. Cieszył się dużym autorytetem, dzięki któremu stał się dla oficerów swego rodzaju arbitrem, będąc także doradcą i opiekunem młodszych stopniem kolegów, przez co zyskał ich uznanie i szacunek.

W Kozielsku generał Minkiewicz przebywał do 7 kwietnia 1940 roku. Został przewieziony do Katynia. Dwa dni później został zastrzelony. Zwłok generała Henryka Minkiewicza nie zidentyfikowano. Zmarł bezpotomnie.

Exit mobile version