Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

umowa

Sprzedaż samochodu to duże wydarzenie, szczególnie dla osoby, która nie robi tego zawodowo. Łatwo o czymś zapomnieć i narazić się na kary finansowe. W tym tekście opowiemy Ci o tym, co powinna zawierać dobrze sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zadbałeś o wszystkie detale, a transakcja przebiegnie w legalny sposób.

Skorzystaj z gotowców
Nie każdy może czuć się na siłach, by samodzielnie sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu. Tego typu dokument powinien bowiem zawierać szereg istotnych informacji, bez których transakcja nie będzie ważna. Jeśli nie chcesz przygotowywać umowy samodzielnie, sprawdź nasze gotowce, które znacznie ułatwią Ci pracę. Gotowa umowa kupna i sprzedaży samochodu jest do pobrania po kliknięciu.

Co musi znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży?
Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne elementy, które bezwzględnie muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu:
– data i miejsce zawarcia umowy,
– dane stron umowy – chodzi przede wszystkim o: imiona, nazwiska, adresy zameldowania, dane z dowodów osobistych, numery PESEL,
– informacje o przedmiocie umowy – najważniejsze z nich to: marka i model pojazdu, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz numery VIN. Cenne są wszystkie dane, które pozwolą na ewentualną identyfikację samochodu.
– warunki umowy – zadbaj o to, by w umowie znalazła się cena, za jaką pojazd zostaje sprzedany oraz jasno określona forma przekazania środków (gotówka lub przelew). Istotny jest też termin przekazania pojazdu,
– oświadczenie kupującego – nabywca powinien jasno zaznaczyć, że zdaje sobie sprawę ze stanu technicznego pojazdu, który nabywa i nie ma co do niego zastrzeżeń,
– oświadczenie sprzedającego – zbywca powinien oświadczyć, że jest właścicielem pojazdu i ma prawo o decydowaniu o jego losach,
– oświadczenie o braku zajęć komorniczych na pojeździe,
– informacja o przekazywanych dokumentach i kompletach kluczyków,
– podpisy – bez nich umowa kupna-sprzedaży będzie nieważna.

Co, gdy pojazd ma współwłaścicieli?
W takiej sytuacji niezbędna jest obecność każdego z właścicieli podczas podpisywania umowy. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, zadbaj o pełnomocnictwo w sprzedaży pojazdu. Najlepiej jednak będzie, jeśli każdy pojawi się na miejscu. Kupujący będzie miał wtedy pewność, że wszystko przebiega zgodnie z literą prawa.

Czy można odstąpić od umowy kupna-sprzedaży?
Oczywiście, że tak. W przypadku używanego samochodu, w którym została odkryta wada fizyczna lub prawna, nabywca ma prawo odstąpić od umowy. Najczęstszymi powodami odstąpienia okazują się:
– zatajone informacje o wypadkach,
– zastaw na pojeździe,
– sprzedaż przez osobę, która nie miała do tego prawa.

Czy razem z samochodem otrzymasz OC?
To zależy. Może być tak, że pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC i właściciel włącza je do transakcji. Staniesz wtedy przed dwiema możliwościami:
– możesz zostawić sobie OC i poczekać do jego naturalnego wygaśnięcia. Pamiętaj jednak, że przejęta polisa nie odnowi się automatycznie.
– możesz zerwać umowę z poprzednim ubezpieczycielem i wykupić polisę na własne nazwisko. Ta opcja jest korzystna, ponieważ od razu zaczynasz budować swoją historię ubezpieczeniową.

Podsumowanie
Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to dokument, który składa się z wielu elementów. Bez nich cała transakcja może zostać zakwestionowana przez urzędnika, któremu przyjdzie rejestrować Twój nowy samochód. Jeśli więc chcesz uniknąć problemów, zadbaj o to, by dokument był sporządzony zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version