Wyjątkowy wieczór w ełckim Muzeum Historycznym

noc muzeum Elk

Ełk

Przyjazd parowozu na stację Ełckiej Kolei Wąskotorowej zainaugurował Europejską Noc Muzeów w mieście. Placówkę odwiedziło kilkudziesięciu miłośników historii i kolejnictwa. Muzeum Historyczne w Ełku to instytucja, która działa w mieście od prawie dekady i może poszczycić się wieloma wspaniałymi eksponatami.

Każdy, kto w sobotę (15.05) odwiedził siedzibę placówki kultury z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, mógł zobaczyć trzy wystawy, które są prezentowane na Wąskim Torze. To „Średniowieczne tortury”, „Ełk po kolei” oraz „Skarb z ulicy Głównej”.

To właśnie ostatnia wystawa jest jedną z najcenniejszych w zbiorach muzeum. Odnalezione podczas remontu ul. Wojska Polskiego XVII-wieczne monety, a jest ich ponad 650, to prawdziwe perełki. Ełckie znalezisko zwyciężyło w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020. Najważniejsze odkrycia polskiej archeologii”.

– Równie cenna jest kareta z przełomu XIX i XX wieku oraz tabor kolejowy – mówi dr Rafał Żytyniec, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Obchody Europejskiej Nocy Muzeów były okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Skarb z Ełku rozbudza wyobraźnię. Legenda o skarbie z ulicy Głównej”. Zadaniem uczestników było napisanie legendy. Wpłynęło 21 prac. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Maja Grygo. Laura Rogińska zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Legenda uczennicy I LO w Ełku ma początek w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach i opowiada o „Misji Sylwana”, który tragicznie kończy żywot otruty w pniu wierzby przez chciwego człowieka.

Laureatka konkursu zachęca do jej przeczytania i nie zdradziła szczegółów. Dumy z córek nie kryła mama Monika Rogińska, której druga córka Michalina zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Ełckie Muzeum Historyczne odwiedziło w sobotę kilkadziesiąt osób. Wśród nich ełczanin Marek Buze, członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, któremu na widok starych fotografii miasta w oku kręciła się łezka. Inni cieszyli się z poluzowania obostrzeń, możliwości odwiedzenia placówek kultury oraz zdjęcia maseczki na świeżym powietrzu.

 

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, jest dumny ze zbiorów placówki i zapowiada, że ratusz planuje budowę siedziby Muzeum Historycznego z prawdziwego zdarzenia.

W sobotę (15.05) ruszył również sezon na przejazdy Ełcką Koleją Wąskotorową. To jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Zabytkowa infrastruktura powstała w latach 1912-1918.

Wyniki konkursu „Skarb z Ełku rozbudza wyobraźnię. Legenda o skarbie z ulicy Głównej”:

Kategoria szkoły podstawowe:
I miejsce – Maja Grygo
II miejsce – Michalina Rogińska
III miejsce – Igor Jabłoński

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Laura Rogińska
II miejsce – Jakub Kucha
III miejsce – Julia Kalska

noc muzeum Elk
Exit mobile version